Trwa ładowanie...
d13e980

Reuters: Stany Zjednoczone sprzedadzą technologię jądrową Arabii Saudyjskiej

Arabia Saudyjska chce wybudować dwie elektrownie jądrowe. Pomóc w tym może technologia, którą państwo odkupi od Amerykanów. Eksperci mają obawy, że transakcja może rozpocząć wyścig zbrojeń na Bliskim Wschodzie.
Share
Arabska potęga potrzebuje lepszych elektrowni
Arabska potęga potrzebuje lepszych elektrowniŹródło: Materiały prasowe
d13e980

Z informacji, do których dotarł Reuters, wynika, że Stany Zjednoczone wydały zgodę na sprzedaż technologii związanych z energią jądrową. Zatwierdzonych miało zostać sześć transakcji. Kontraktem zainteresowane były też inne mocarstwa, w tym Rosja. Celem Arabii Saudyjskiej ma być budowa co najmniej dwóch elektrowni jądrowych.

Amerykańscy eksperci obawiają się, że sprzedaż technologii Arabii Saudyjskiej oznacza rozpoczęcie wyścigu zbrojeń na Bliskim Wschodzie.

Arabia Saudyjska i broń jądrowa

W ubiegłym roku minister spraw zagranicznych Arabii Saudyjskiej zapowiedział, że jego państwo będzie miało broń jądrową, jeśli Iran wejdzie w jej posiadanie. Pod koniec września 2018 Izrael oskarżył Iran o posiadanie tajnych magazynów atomowych.

d13e980

- W Teheranie jest tajny obiekt. Leżą tam tony sprzętu nuklearnego. Odkrył to nasz wywiad. Dzisiaj mówię o tym publicznie po raz pierwszy - powiedział wówczas premier Izraela. Pokazywał też zdobyte zdjęcia satelitarne i fotografie muru z żelazną bramą. - Mieści się tam 15 morskich kontenerów. Łączna waga materiałów atomowych to około 300 ton - dodał.

Plotki o saudyjskiej broni atomowej pojawiają się od dekad. Zwykle uznawane były za blef.

d13e980

Podziel się opinią

Share
d13e980
d13e980
Więcej tematów