Wóz bojowy Kewlar-E. Ukraina wysłała na front prototypowy pojazd

Wóz bojowy Kewlar-E. Ukraina wysłała na front prototypowy pojazd

Prototyp Kewlar-E na targach w Kijowie
Prototyp Kewlar-E na targach w Kijowie
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons | VoidWanderer
Adam Gaafar
27.02.2022 11:13, aktualizacja: 17.03.2022 23:33

Ukraiński przemysł obronny skierował do walki z Rosją nowoczesną broń, w tym karabinki i pociski rodzimej produkcji. Przeciwko agresorowi sięgnęto też po prototyp bojowego wozu piechoty Kewlar-E.

Pojazd został zaprezentowany przez prywatną ukraińską korporację Ukrinnmasz na ubiegłorocznych targach Arms and Security 2021 w Kijowie. Jak informował wtedy serwis Defence24, Kewlar-E został zbudowany na bazie podwozia samobieżnej haubicoarmaty 2S1 Goździk kal. 122 mm. Jego podstawowym zadaniem jest m.in. zapewnienie ochrony przed pociskami do kalibru 12,7 mm.

Prototypowy wóz na froncie

Niedawno na Twitterze pojawiło się nagranie, które zostało podobno zrobione w Charkowie. Widać na nim pojazd Kewlar-E, który przejeżdża z ukraińską flagą. Serwis The War Zone podkreśla, że jest to prawdopodobnie jedyny wyprodukowany egzemplarz tego wozu. Jak czytamy na łamach serwisu, Ukrinnmasz zbudowała go w 2020 r., a prace nad maszyną były prowadzone co najmniej od 2017 r.

Według ukraińskiej korporacji całkowita masa Kewlar-E wynosi 15,5 t. Prędkość na drodze ma sięgać blisko 70 km/h, a w terenie – do 45 km/h. Pojazd został zaprojektowany jako amfibia, w związku z czym może również poruszać się w wodzie z prędkością maksymalną 6 km/h. Jak podaje The War Zone, Kewlar-E jest w stanie przebyć na jednym baku dystans prawie 600 km.

Pojazd miał w założeniu zastąpić starzejące się BMP-1 i BMP-2. Jest on obsługiwany przez trzyosobową załogę i może przewozić na tyłach do sześciu w pełni uzbrojonych żołnierzy. Według The War Zone Kewlar-E miał być uzbrojony w wieżę Szturm produkowaną przez Kijowskie Zakłady Pancerne. Ma ona konstrukcję modułową, która pozwala na zamontowanie po obu stronach dodatkowych systemów uzbrojenia, takich jak wyrzutnie pocisków przeciwpancernych.

Jak podawał serwis Defence24, prototyp zaprezentowany na ubiegłorocznych targach posiadał zdalnie sterowaną wieżę typu BM-3M Ata, a docelowo miał być wyposażony w bezzałogową wieżę KBA-105 Szkwał. We wszystkich trzech przypadkach na uzbrojenie wież składają się armata automatyczna ZTM-1 kal. 30 mm i karabin maszynowy 7,62 mm. 

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie