WOT i polscy misjonarze z nowymi hełmami od MASKOPL

WOT i polscy misjonarze z nowymi hełmami od MASKOPL
09.12.2020 15:15
Żołnierz WOT z hełmem HP-05 i karabinkiem GROT
Żołnierz WOT z hełmem HP-05 i karabinkiem GROT

8 tys. hełmów HP-05 jest już na wyposażeniu jednostek Wojska Polskiego. To zupełnie nowy rodzaj hełmów, który będzie chronił głowy polskich żołnierzy.

Już 8 tysięcy hełmów HP-05 trafiło do żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej oraz żołnierzy na misjach wojskowych. Umowa zawarta z producentem, firmą MASKPOL przewiduje dostawę 50 tys. hełmów do 2023 roku.

Hełm HP-05 wykonany jest z materiałów kompozytowych w odróżnieniu od hełmów wykonanych z jednego materiału, jak np. stalowe hełmy wz. 67 używane przez wiele lata przez Wojsko Polskie.

Zastosowanie materiałów kompozytowych pozwala znacznie ograniczyć wagę hełmu, zachowując jednocześnie jego właściwości ochronne. HP-05 waży od 1,3 do 1,6 kg (w zależności od rozmiaru) i jest odporny na trafienia pociskami rewolwerowymi kalibru 357 Magnum i pistoletowymi 9 mm.

Nowoczesne hełmy nie pełnią już tylko roli osłony głowy żołnierza. Teraz są stosowane, jako nośniki specjalnego wyposażenia (np. kamery, gogle noktowizyjne, systemy łączności), oraz są bardziej kompatybilne z maskami przeciwgazowymi i przyłbicami.

Dodatkową zauważalną różnicą jest wysokie podcięcie hełmu (high-cut), widoczną w porównaniu do obecnego modelu Wojsku Polskim, czyli wz. 2005. Wysokie podcięcie spowodowane jest coraz szerszym stosowaniem przez żołnierzy specjalistycznych systemów łączności polowej, które nie zawsze dobrze współpracowały z niskimi hełmami.

WOT, który jest gestorem (zamawiającym dla całości Sił Zbrojnych), widzi potrzebę zachowania także niskiego hełmu nowej generacji, który zastąpi wz. 2005.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (57)