WOT i polscy misjonarze z nowymi hełmami od MASKOPL

WOT i polscy misjonarze z nowymi hełmami od MASKOPL

Żołnierz WOT z hełmem HP-05 i karabinkiem GROT
Żołnierz WOT z hełmem HP-05 i karabinkiem GROT
Bolesław Breczko
09.12.2020 15:15, aktualizacja: 02.03.2022 19:15

8 tys. hełmów HP-05 jest już na wyposażeniu jednostek Wojska Polskiego. To zupełnie nowy rodzaj hełmów, który będzie chronił głowy polskich żołnierzy.

Już 8 tysięcy hełmów HP-05 trafiło do żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej oraz żołnierzy na misjach wojskowych. Umowa zawarta z producentem, firmą MASKPOL przewiduje dostawę 50 tys. hełmów do 2023 roku.

Hełm HP-05 wykonany jest z materiałów kompozytowych w odróżnieniu od hełmów wykonanych z jednego materiału, jak np. stalowe hełmy wz. 67 używane przez wiele lata przez Wojsko Polskie.

Zastosowanie materiałów kompozytowych pozwala znacznie ograniczyć wagę hełmu, zachowując jednocześnie jego właściwości ochronne. HP-05 waży od 1,3 do 1,6 kg (w zależności od rozmiaru) i jest odporny na trafienia pociskami rewolwerowymi kalibru 357 Magnum i pistoletowymi 9 mm.

Nowoczesne hełmy nie pełnią już tylko roli osłony głowy żołnierza. Teraz są stosowane, jako nośniki specjalnego wyposażenia (np. kamery, gogle noktowizyjne, systemy łączności), oraz są bardziej kompatybilne z maskami przeciwgazowymi i przyłbicami.

Dodatkową zauważalną różnicą jest wysokie podcięcie hełmu (high-cut), widoczną w porównaniu do obecnego modelu Wojsku Polskim, czyli wz. 2005. Wysokie podcięcie spowodowane jest coraz szerszym stosowaniem przez żołnierzy specjalistycznych systemów łączności polowej, które nie zawsze dobrze współpracowały z niskimi hełmami.

WOT, który jest gestorem (zamawiającym dla całości Sił Zbrojnych), widzi potrzebę zachowania także niskiego hełmu nowej generacji, który zastąpi wz. 2005.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (57)