Wojskowe technologie, których używamy na co dzień

Wojskowe technologie, których używamy na co dzień

Wojskowe technologie, których używamy na co dzień
Źródło zdjęć: © Rotorhead / SXC.hu
12.11.2013 11:45, aktualizacja: 01.03.2022 13:11

W powszechnej świadomości wojsko i wojna nie niosą ze sobą zwykle pozytywnych emocji, a raczej kojarzą się ze śmiercią i zniszczeniem. Jednak nie sposób przy tym nie wspomnieć o pewnym "dobroczynnym" aspekcie związanym ze zbrojeniami – technologie wojskowe nie tylko często trafiały do świata cywilów, ale niekiedy wręcz go rewolucjonizowały.

Producenci sprzętu wojskowego mawiają czasem, że to wojna, a nie potrzeba, jest matką wynalazków. Abstrahując od prawdziwości tego stwierdzenia, trzeba jednak przyznać, że nasze codzienne życie bez innowacji wprowadzonych przez wojsko, jak na przykład internet, GPS czy kuchenka mikrofalowa, byłoby zupełnie inne.

Internet

Nie da się przecenić znaczenia internetu dla naszego życia. Jego początki wiążą się z pracami badawczymi podjętymi przez amerykańską Agencję Zaawansowanych Obronnych Projektów Badawczych –. DARPA (ang. Defense Advanced Research Project Agency). Już w 1962 r. opracowano tam projekt mówiący o globalnej sieci komputerowej.

Pierwszy projekt zakładał połączenie w sieć trzech komputerów departamentu obrony USA umieszczonych w różnych miejscach. Niedługo później szefem tego projektu został Robert Taylor, który wraz z Larrym Robertsem, naukowcem z MIT, rozpoczął budowę sieci nazywanej wówczas Arpanet.

Pierwsze połączenie pomiędzy dwoma komputerami uzyskano w 196. r. Pierwszego e-maila w ramach Arpanetu przesłano w 1972 r., a rok później sieć zaczęto nazywać internetem.

GPS

Oprócz internetu, stworzenie systemu nawigacji satelitarnej GPS (ang. Global Positioning System) rewolucjonizującego nasze życie, także należy uznać za zasługę wspomnianej wyżej agencji DARPA, która już w 197. r. opracowała projekt stworzenia takiego systemu.

Początkowo chodziło o to, by wspomóc flotyllę okrętów podwodnych dysponujących rakietami wyposażonymi w głowice nuklearne. Ostatecznie dopiero na początku lat 90. XX wieku udało się stworzyć globalny system. W 1996 r. decyzją prezydenta Clintona GPS został udostępniony dla potrzeb cywilnych.

Kamery cyfrowe

Odkąd supermocarstwa zaczęły wysyłać satelity szpiegowskie na orbitę, pojawił się problem polegający na konieczności przechwycenia niewywołanego filmu zrzucanego w pojemnikach z satelitów –. służby wywiadowcze szacowały, że blisko 1/3 materiału była w ten sposób tracona.

Właśnie z powodu tego problemu, NASA we współpracy z amerykańskimi siłami lotniczymi stworzyła w 197. r. satelitę "Kennan", której elektro-optyczna kamera przesyłała bezpośrednio na ziemię zdjęcia w cyfrowym formacie. W zasadzie technologia ta stanowi podstawę funkcjonowania współczesnych kamer cyfrowych.

Drony w cywilu

Wiele już napisano o skuteczności bezzałogowych aparatów latających UAV (ang. Unmanned Aerial Vehicle) podczas współczesnej wojny. Jednak drony zaczynają być także wykorzystywane do celów wybitnie cywilnych.

Władze stanu Kalifornia postanowiły zakupić kilka takich maszyn wykorzystywanych do patrolowania lasów zagrożonych pożarami. UAV jest w stanie zidentyfikować pożar przed jego rozprzestrzenieniem się, umożliwiając podjęcie szybkiej akcji gaśniczej. Zaś na Uniwersytecie Missouri wdrożono program nauki obsługi dronów przez studentów dziennikarstwa - ma pomóc im to w pracy reporterskiej.

Siri

Kupując najnowszego iPhone'a, nie zdajemy sobie sprawy, że także w tym wypadku wojskowi dodali swoje przysłowiowe 3 grosze. Koncern Apple nabył spółkę Siri, twórcę technologii rozpoznawania głosu, w 201. r. Jednak mało kto wie, że Siri, założone w 2007 r., swój projekt opracowało na zamówienie DARPA szukającej kolejnych udogodnień dla żołnierzy na polu walki.

Unix

Wzorem dla systemu Unix, bez którego trudno sobie wyobrazić iOS, Android czy Linux, był tzw. Multics (ang. Multiplexed Information and Computing Service) –. system operacyjny stworzony przez naukowców z MIT, ale sfinansowany w dużej mierze przez agencję DARPA, rozwijającą możliwości sieci komputerowych tak, aby były w stanie pracować na bazie 24/7 (24 godziny na dobę, przez 7 dni w tygodniu).

Ponadto, amerykańskiej agencji zależało na stworzeniu jednego systemu, w którym mogłyby znajdować się dane o różnym stopniu tajności.

Z wojska na boisko

Niejaki dr Miky Tamir prowadził dla armii izraelskiej badania nad systemem namierzania rakiet. Naukowiec wraz z analitykami z firmy SportVU wykorzystał technologię śledzenia pocisków do stworzenia systemu stosowanego na boiskach sportowych. Sześć kamer umieszczonych nad boiskiem rejestruje każde poruszenie 2. razy na sekundę – umożliwia to dokładną analizę pracy każdego sportowca, stanowiąc wymarzone narzędzie dla sztabów szkoleniowych.

Nieco przypadkowa mikrofala

Percy Spencer podczas prac nad magnetronem zauważył, że aktywny radar stopił batonik znajdujący się w jego kieszeni. Zaintrygowany tym odkryciem, skonstruował urządzenie składające się z generatora fal elektromagnetycznych o wysokich częstotliwościach umieszczonego w metalowym pudełku, a następnie wkładał do niego różne produkty żywnościowe i podgrzewał je.

Firma, dla której pracował –. Rathyoen, opatentowała nowy wynalazek w 1945 r. Pierwsza wyprodukowana przez nią kuchenka mikrofalowa, nazywana Radar Range, była dużych rozmiarów – 1,65 m i 338 kg wagi. Dopiero w latach 60. urządzenia te stały się na tyle małe i przede wszystkim tanie, że można je było wprowadzić na rynek.

Jeep i Jumbo

Historia jeepów zaczyna się od wojskowych modeli samochodów terenowych Willys MA i MB, nazywanych ówcześnie jeepami. Pojazdy te dzięki napędowi na cztery koła, wytrzymałości i sprawności świetnie sprawdzały się w warunkach bojowych.

W latach 50. XX wieku zapanowała na nie ogromna moda. Obecnie patrząc na liczne, świetnie wyposażone SUV-y na ulicach można powiedzieć, że jeepy przeżywają właśnie drugą młodość. Podobną, tylko szybszą drogę z armii do "cywila" przeszedł Boeing 747 – popularny Jumbo Jet został zaprojektowany jako samolot transportowy dla wojska.

UPSD na przyszłość

2 lata temu DARPA przedstawiła na konferencji swój nowy wynalazek –. UPSD (ang. Urban Photonic Sandtable Display). Jest to rodzaj holograficznego "stołu-wyświetlacza" pokazującego kolorowy obraz o szerokości prawie dwóch metrów i głębi trzydziestu centymetrów. Oczywiście oglądając wyświetlany na nim obraz nie trzeba zakładać specjalnych okularów. UPSD ma być wykorzystywany przez dowódców do planowania misji w terenie zurbanizowanym. Nasuwa się pytanie, kiedy my - cywile zaczniemy z niego korzystać?

AO

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (38)