Wojsko wezwie rezerwistów. W 2020 roku więcej powołań

Wojsko wezwie rezerwistów. W 2020 roku więcej powołań

Wojsko wezwie rezerwistów. W 2020 roku więcej powołań
Źródło zdjęć: © Pixabay.com
03.12.2019 12:51

Jak podaje "Rzeczpospolita", Szef Sztabu Generalnego gen. Rajmund Andrzejczak zapowiedział, że w przyszłym roku dla Sił Zbrojnych RP szkolenie rezerw będzie priorytetem.

Ćwiczenia rezerwistów mają być bardziej intensywne niż dotychczas. Dodatkowo jednodniowe szkolenia, mają ustąpić w większej mierze szkoleniem wielodniowym – od 5 do 12 dni.

Wojsko ma także miara częściej wzywać rezerwistów na ćwiczenia w trybie natychmiastowego stawienia się w jednostce wojskowej." Dotyczy to osób, które posiadają przydział mobilizacyjny do właściwej jednostki. Wiąże się z tym także możliwość dostania polecania o natychmiastowym stawieniu się w jednostce. Rezerwista ma na to wtedy 4 godziny.

Odszkodowanie dla pracodawców

Od przyszłego roku Wojsko Polskie ma także zamiar zrównać prawa wszystkich kategorii rezerwistów, którzy posiadają przydziały mobilizacyjne.

Pracodawcy, których pracownik zostanie wezwany będzie mógł otrzymać rekompensatę za zatrudnienie pracownika na zastępstwo. Rekompensata będzie obejmowała wydatki z tytułu przeszkolenia nowego pracownika, odbycia szkolenia BHP, przydzielenia mu odzieży i obuwia roboczego, opłat za badania lekarskie lub psychologiczne, ubezpieczenia i kosztów pośrednictwa pracy.

Źródło: Rp.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (72)