Polski żołnierz przyszłości Tytan znów opóźniony. Najwcześniej w 2021

Polski żołnierz przyszłości Tytan znów opóźniony. Najwcześniej w 2021

Polski żołnierz przyszłości Tytan znów opóźniony. Najwcześniej w 2021
Źródło zdjęć: © PCO S.A.
Bolesław Breczko
24.11.2019 12:47

Tytan, czyli program opracowania nowoczesnego wyposażenia i uzbrojenia dla polskich żołnierzy znów został odsunięty w czasie. Najwcześniejszy termin zakończenia projektu to teraz pierwszy kwartał 2021 roku.

Zaawansowany Indywidualny System Walki Tytan (ZISW Tytan)
to projekt, który ma dostarczyć polskim żołnierzom najnowocześniejsze narzędzia potrzebne na polu walki. I nie chodzi tutaj o futurystycznie wyglądające egzoszkielety rodem s filmów science-fiction, a o nowe uzbrojenie (karabinek, pistolet), środki ochronne (hełm, mundur), środki łączności (komputer osobisty), itp.

Tytan, polski żołnierz przyszłości

Umowa na rozpoczęcie prac badawczo rozwojowych została podpisana w czerwcu 2014 roku. Wstępny harmonogram zakładał, że pierwsze Tytany trafią żołnierzy w 2018 roku. Podpisano umowę na dostarczenie 14 tysięcy kompletów zestawu. Ze względu na przeciągające się prace badawczo rozwojowe i zmianę kryteriów termin dostaw Tytanów zaczął się oddalać. Zmiana kryteriów wynikała m.in. z szybkiego rozwoju technologii łączności. MON chciał zapobiec sytuacji, w której żołnierze dostaną "nowy" ale zacofany technologicznie sprzęt. Termin dostaw pierwszych zestawów Tytan został przesunięty na "nie wcześniej niż 2021".

Portal Defence24.pl spekulował, że Tytan może pojawić się w Wojsku Polskim w marcu 2020. Inspektorat Uzbrojenia MON podał wtedy portalowi informacje, że "zakończenie pracy rozwojowej ZISW Tytan przewidywane jest na koniec marca 2020 r". Teraz okazuje się, że debiut Tytana w wojsku został odsunięty o kolejny rok.

Tytan w pierwszym kwartale 2021

"W związku z bardzo szerokim zakresem badań każdego z elementów, jak i kompletnego systemu TYTAN, termin zakończenia pracy rozwojowej został przesunięty na pierwszy kwartał 2021 roku." - poinformował WP Tech mjr Krzysztof Płatek, rzecznik prasowy Inspektoratu Uzbrojenia.

ZISW Tytan będzie składał się z kilkunastu elementów rozwijanych niezależnie przez firmy należące do konsorcjum pracującego nad projektem. Obecnie poszczególne elementy znajdują się w różnych etapach rozwoju: badania wstępne - testy prowadzone przez producenta sprzętu, badania kwalifikacyjne - testy państwowe. Po pozytywnym zakończeniu badań kwalifikacyjnych kończy się faza rozwojowa sprzętu i może on być "wcielony" do wojska.

Status prac nad elementami ZISW Tytan przedstawia się następująco (stan na listopad 2019):

  • hełm – zakończone badania wstępne,
  • mundur – trwają badania wstępne,
  • radiostacja osobista – badania wstępne zakończone, trwają badania kwalifikacyjne,
  • uzbrojenie (karabinek MSBS Grot 5,56 mm i pistolet Ragun 9 mm) – zakończone badania kwalifikacyjne,
  • bateria BC4I – zakończone badania kwalifikacyjne,
  • naboje przeciwpancerne z rdzeniem wolframowym 5,56x45 mm –zakończone badania kwalifikacyjne,
  • wyświetlacz nahełmowy – zakończone badania wstępne, trwają badania kwalifikacyjne,
  • wskaźnik laserowy – zakończone badania wstępne, trwają badania kwalifikacyjne,
  • celownik termowizyjny strzelecki – zakończone badania wstępne, trwają badania kwalifikacyjne,
  • monokular uniwersalny – zakończone badania wstępne, trwają badania kwalifikacyjne,
  • latarka osobista – zakończone badania wstępne, trwają badania kwalifikacyjne,
  • celownik kolimatorowy – zakończone badania wstępne, trwają badania kwalifikacyjne,
  • integrator wraz nawigacją inercyjną (stanowią jeden wyrób) – zakończone badania wstępne, trwają badania kwalifikacyjne,
  • kamuflaż – zakończone badania wstępne.

ZISW Tytan jest rozwijany przez konsorcjum firm: PCO S.A. Polski Holding Obronny, Bumar Elektronika, Fabryka Broni Łucznik, Przedsiębiorstwo Sprzętu Ochronnego Maskpol, WB Electronics, Wojskowa Akademia Techniczna, MESKO, Zakłady Metalowe DEZAMET, Wojskowy Instytut Medycyny Lotniczej, Wojskowy Instytut Higieny i Epidemiologii, RADMOR, Zakłady Mechaniczne Tarnów.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (136)