Wojsko powoła 60‑latków? Jest odpowiedź MON
Wojciech Skurkiewicz, wiceminister obrony narodowej, odniósł się do publikacji portalu natemat.pl, zgodnie z którą powołania do rezerwy otrzymują nawet osoby powyżej 60 roku życia. "My nie powołujemy osób w wieku starszym" – zapewnił na antenie Polskiego Radia.
10.09.2021 15:40
"Czy wznowione zostały powołania do wojska i czy możliwe jest, że takie akcje dotyczą osób powyżej 60 roku życia? (…) Jak się okazuje, nawet 63-latkowie mogą spodziewać się wezwania" – czytamy w artykule, który ukazał się pod koniec sierpnia na łamach portalu natemat.pl. Serwis zapewnia, że powołał się na informacje otrzymane od czytelników oraz zapytał o tę kwestię przedstawicieli MON i Wojska Polskiego.
W odpowiedzi na pytania zadane przez natemat.pl, Zespół Prasowy Szefa Sztabu Generalnego WP poinformował , że "powołania żołnierzy na ćwiczenia wojskowe wynikają ze wznowionych, po okresie wstrzymania w związku z epidemią, szkoleń i ćwiczeń w jednostkach wojskowych organizowanych stosownie do potrzeb Sił Zbrojnych RP". Dodano, że przydział mobilizacyjny mogą otrzymać również oficerowie i podoficerowie rezerwy do 63 lat. W momencie publikacji tekstu MON nie odpowiedziało na pytania portalu.
Do stwierdzeń pojawiających się w artykule odniósł się w piątek wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz. "Zdajemy sobie sprawę z tego, że szkolenia rezerwy muszą się odbywać i te szkolenia rezerwy będą się odbywały, ale my nie powołujemy osób w wieku starszym. My powołujemy wszystkich tych, którzy są w naszych zasobach rezerwowych" – powiedział na antenie Polskiego Radia. Podkreślił, że "osoby, które mają karty powołania mobilizacyjne, zdają sobie z tego sprawę, że w każdej chwili na ćwiczenia, krótsze czy dłuższe, muszą być powołane".
Pytany, czy na ćwiczenia rezerwy rzeczywiście są powoływane osoby w wieku 60 lat stwierdził, że "to jakiś żart". Mówiąc o wieku granicznym wskazał, że jest podobny jak w przypadku WOT. Wyjaśnił, że "jest nieco inaczej, jeżeli chodzi o oficerów, bo ten wiek jest nieco wyższy", a w przypadku korpusu szeregowego jest to "bodajże 55. rok życia".
Jak pisaliśmy na łamach WP Tech, limit wiekowy powołania wynosi dla szeregowych 55 lat, a dla oficerów i podoficerów – 63 lata. Wezwania dostają coraz starsi, ponieważ system szkolenia rezerwistów obejmuje tylko te osoby, które już odbyły służbę wojskową. Średnia wieku rośnie, gdyż po zniesieniu obowiązku odbycia zasadniczej służby wojskowej zaczęło brakować rezerwistów.