WKU wzywają rezerwistów na ćwiczenia wojskowe. Nawet 60‑latkowie zagrożeni

W teorii każdy może otrzymać wezwanie na ćwiczenia wojskowe, ale w praktyce wezwania dostają osoby starsze mające nawet powyżej 60 lat.

Żołnierze Wojska Polskiego
Żołnierze Wojska Polskiego
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe | MON
Przemysław Juraszek

Przez lata system szkolenia rezerwistów był zaniedbywany, a w 2020 roku szef Sztabu Generalnego gen. Rajmund Andrzejczak zapowiedział, że jego priorytetem będzie zmiana tego stanu rzeczy. W zeszłym roku planowano przeszkolić 200 tys. rezerwistów, ale wielkie pany pokrzyżowała pandemia i przeszkolonych zostało tylko 18 tys. osób.

W tym roku ćwiczenia są zawieszone do września, ale jeśli sytuacja związana z pandemią COVID-19 nie ulegnie pogorszeniu, to ćwiczenia mają zostać wznowione od października. W takim przypadku szacuje się, że 20 -40 tys. rezerwistów może jeszcze w tym roku dostać wezwania od Wojskowej Komendy Uzupełnień.

Wezwanie na ćwiczenia wojskowe jest decyzją administracyjną, od której formalnie w ciągu 14 dni od doręczenia można złożyć odwołanie. Warto zaznaczyć, że mimo to należy się stawić w jednostce, ale uczestnictwo w ćwiczeniach jest wtedy zawieszone do czasu rozpatrzenia wniosku. Za zignorowanie wezwania grozi maksymalnie kara 3-letniego pozbawienia wolności, ale raczej w większości przypadków będzie orzekana grzywna lub kara ograniczenia wolności.

Ćwiczenia w teorii mogą trwać do 90 dni, ale w praktyce zamykają się w 2 - 4 tygodniach. Ponadto wezwani dostają za uczestnictwo wynagrodzenie. Jeśli różnica pomiędzy żołdem a wynagrodzeniem z naszej pracy jest za duża, to należy wnioskować o wyrównanie do odpowiedniego miejscowo urzędu miasta lub gminy.

Dlaczego wezwania dostają ludzie coraz starsi? Powodem jest to, że system szkolenia rezerwistów obejmuje tylko osoby, które odbyły służbę wojskową. Limit wiekowy powołania dla szeregowych to 55 lat, a dla oficerów i podoficerów to 63 lata. Średnia wieku polskiego rezerwisty idzie ciągle w górę, ponieważ nowych rezerwistów brak od 2009 roku, kiedy zamrożono służbę wojskową.

Były co prawda programy naprawcze w postaci w zasadzie już upadłego NSR, czy teraz WOT, ale na to jak będzie sytuacja wyglądać w długoletniej perspektywie, należy jeszcze poczekać.

Źródło artykułu:WP Tech
wojskopowołanie do wojskamilitaria

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (2027)