Woda z kranu czy z butelki? Naukowcy sprawdzili co jest lepsze
Woda butelkowana ma zdecydowanie większy wpływ na środowisko, niż ta pochodząca z kranu. Naukowcy przedstawili w liczbach, jak duży on jest. Wyniki są zaskakujące.
01.08.2021 12:57
Aby zbadać wpływ wody butelkowanej na środowisko, przeprowadzono badania na grupie 1,35 miliona mieszkańców Barcelony, spośród których 58 proc. pije wodę z butelki przynajmniej raz na jakiś czas.
Naukowcy obliczyli, że gdyby wszyscy przerzucili się w stu procentach na wodę butelkowaną, rocznie kosztowałoby ich to blisko 84 miliony dolarów i spowodowałoby wyginięcie średnio 1,43 gatunku zwierząt na rok, co byłoby spowodowane procesami wydobywania i przetwarzania niezbędnych surowców.
Badacze szacują, że wpływ na środowisko byłby 1400 razy większy niż w przypadku, gdyby wszyscy mieszkańcy korzystali z wody z kranu. Koszty konieczne do jej wyprodukowania byłyby z kolei większe 3500 razy.
W badaniach podkreślono, że większy wpływ na środowisko wody butelkowanej wynika z konieczności wykorzystania większej ilości materiałów, między innymi opakowań, oraz energii koniecznej do przeprowadzenia procesu produkcji wody butelkowanej. Wszelkie liczby są oparte na tak zwanym cyklu życia, który określa koszty danego produktu, począwszy od wydobycia, przez produkcję, transport, dystrybucję oraz utylizację.
W tym przypadku cykl życia porównano także z szacowanym wpływem na zdrowie. Porównano wodę butelkowaną z filtrowaną i niefiltrowaną wodą z kranu.
Woda z kranu ma swoje wady
Choć woda kranowa podlega bardzo surowym restrykcją, ma ona pewne wady. Może ona przejmować substancje zwane trihalogenometanami, które są powiązane z występowaniem nowotworów pęcherza moczowego. Jednocześnie szkodliwość wody kranowej nie jest duża.
W perspektywie ponad miliona badanych, picie wody niefiltrowanej w porównaniu do wody z butelek, skróciłoby życie o średnio 2 godziny na osobę, czyli łącznie utracono by 309 lat życia. W przypadku wody filtrowanej, w sumie mieszkańcy Barcelony straciliby ich raptem 36.
Choć w Barcelonie jakość wody z kranu znacznie wzrosła w ostatnich latach, nie rośnie jej konsumpcja. Wpływ na to mają między innymi reklamy wody w butelkach oraz wiara w mity, że wody kranowej nie powinno się spożywać.
Jakość wody kranowej w Polsce
Na terenie Unii Europejskiej obowiązuje Ramowa Dyrektywa Wodna, która określa wymagania odnośnie czystości wszystkich wód gruntowych i powierzchniowych. Oznacza to, że woda przeznaczona do konsumpcji przez ludzi, nie może być w żadnym stopniu szkodliwa. Jest niemal pewne, że woda, która dociera z wodociągów do budynku mieszkalnego, jest zdatna do picia. Problemem bywają stare, zanieczyszczone rury w obrębie mieszkania lub domu.