Woda na Marsie. Naukowcy znaleźli ogromne pokłady lodu

Woda na Marsie. Naukowcy znaleźli ogromne pokłady lodu
Źródło zdjęć: © NASA
Bolesław Breczko

12.01.2018 08:42, aktual.: 12.01.2018 09:44

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Przyszła kolonizacja Marsa może okazać się łatwiejsza, niż się dotąd wydawało. Wszystko za sprawą najnowszego odkrycia gigantycznych pokładów lodu pod powierzchnią Czerwonej Planety. Od kilku godzin za sprawą publikacji w prestiżowym "Science" nie tylko wśród astronautów i naukowców zapanowało duże poruszenie.

"Stromy stok wznosi się jak Big Ben w Londynie. Pod ceglastym pyłem spoczywa warstwa lodu o grubości 300 stóp, który nadaje krajobrazowi niebiesko-czarny odcień. Jeśli ten opis brzmi nieziemsko, to taki ma być. Aby zobaczyć ten obraz, musisz udać się na Marsa" - opisuje jeden z amerykańskich serwisów.

Od pewnego czasu wiadomo było, że na Marsie są zasoby wody w postaci lodu. Nikt nie miał jednak pojęcia, ile jej tam tak naprawdę jest. Teraz dzięki zdjęciom wykonanym przez marsjański orbiter HiRISE udało się zaobserwować osiem miejsc, w których klify zamarzniętej wody sięgają nawet 100 metrów w głąb Marsa.

Teraz naukowcy chcą sprawdzić, czy zamarzniętą można wykorzystać jako źródło wody dla przyszłych misji załogowych.

Zespół prowadzony przez astrogeologa Colina Dundasa widzi w złożach lodu przede wszystkim zapis zmian klimatycznych, które zachodzą na Marsie od kilku milionów lat.
- Odkryte na Marsie złoża lodu są stosunkowo młode, mogą mieć kilka milionów lat - powiedział naukowiec, prawdopodobnie reprezentują wzorce poprzednich opadów śniegu, mogą ujawnić, jak wyglądał nowszy klimat marsjański.

"Ten lód jest kluczowym celem dla naukowców i eksploratorów: ma wpływ na współczesną geomorfologię Marsa, zachował historię klimatyczną, będzie miał wpływ na zamieszkanie planety i jest potencjalnym źródłem wody dla przyszłych kolonistów" - uważają autorzy badań.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (46)
Zobacz także