Włochy. 300 tys. ton maseczek ochronnych wyrzuconych w tym roku? Władze biją na alarm

Włochy. 300 tys. ton maseczek ochronnych wyrzuconych w tym roku? Władze biją na alarm
Źródło zdjęć: © YouTube.com

03.07.2020 10:38, aktual.: 03.07.2020 13:21

Włochy mają poważny problem z zużytymi maseczkami i rękawiczkami ochronnymi. Według prognoz tamtejszego Instytutu Ochrony Środowiska, do końca roku zostanie ich wyrzuconych aż 300 tysięcy ton. Dziennie mieszkańcy pozbywają się tam 37,5 mln maseczek.

Władze Włoch mogą mieć powody do niepokoju. Według najnowszych danych przedstawionych przez tamtejszy Instytut Ochrony Środowiska, mieszkańcy Półwyspu Apenińskiego wyrzucają dziennie aż 37,5 mln maseczek ochronnych oraz 80 mln rękawiczek. Fala zużytych środków ochronnych zalewa kraj.

Z szacunków wynika, że wyrzucone przez Włochów maseczki ochronne i rękawiczki, do końca roku ważyć będą aż 300 tysięcy ton. W związku z alarmującą sytuacją, Instytut Ochrony Środowiska zainaugurował specjalną kampanię, której celem jest zachęcanie ludzi do właściwego pozbywania się tego rodzaju odpadów.

Kampania społeczna została przygotowana przez włoskie Ministerstwo Ochrony Środowiska oraz tamtejszą Straż Przybrzeżną. Jej udział w akcji wynika z obaw, że wiele środków ochronnych trafia do morza. To właśnie na wybrzeżu nakręcono krótki filmik, w którym znany włoski aktor Enrico Brignano zachęca, by maseczki i rękawiczki wyrzucać do kontenerów na odpady nienadające się do przetworzenia.

Wcześniej władze Rzymu podjęły decyzję o wprowadzeniu kary w wysokości 500 euro za wyrzucenie maseczki lub rękawiczek na ulice, chodniki i trawniki.

Przypomnijmy, że koronawirus we Włoszech przyczynił się do śmierci blisko 35 tys. obywateli. Od początku wybuchu pandemii, choroba COVID-19 dotknęła tam ponad 240 tysięcy osób.

Chcesz śledzić na bieżąco rozwój koronawirusa w Polsce? Sprawdź dedykowaną temu aplikację internetową.

Więcej na temat koronawirusa dowiesz się zapisując na nasz specjalny newsletter.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (138)