Trwa ładowanie...

Wirusy z innym genomem. Różnią się od znanego życia na Ziemi

Naukowcy odkryli, że niektóre wirusy atakujące bakterie posiadają niestandardowe DNA – tzw. genom Z. Oznacza to, że część bakteriofagów zmieniła sposób kodowania DNA, aby jeszcze skuteczniej walczyć ze swoimi ofiarami.

Share
Zdjęcie ilustracyjne. Naukowcy odkryli nietypowe wirusy
Zdjęcie ilustracyjne. Naukowcy odkryli nietypowe wirusyŹródło: Pixabay
dgj4uqy

Jak donosi "Science Alert", nowe badania, opublikowane w trzech odrębnych artykułach, dowodzą, że istnieje wiele bakteriofagów z niestandardowym DNA. Naukowcy nazywają genomem Z.

Michael Grome i Farren Isaacs na łamach "Science" przypomnieli, że do tej pory uznawano, iż "genomowe DNA składa się z czterech standardowych nukleotydów. Te zasady nukleinowe tworzą kod genetyczny ATCG, który jest zachowany we wszystkich dziedzinach życia". Jak się jednak okazuje, nie zawsze tak jest..

dgj4uqy

Wirusy z innym kodem genetycznym

W 1977 roku naukowcy po raz pierwszy zauważyli wirusa, który posiadał zmieniony kod genetyczny. Zamiast standardowej formy ATCG, występował kod ZTCG. Przeprowadzone badania wskazywały, że zmiana w genomie jest najprawdopodobniej związana z działaniami samoobronnymi. Naukowcy nie znaleźli jednak kolejnych wirusów z takim kodem. Nie udało im się również wytworzyć go w laboratorium. Dlatego jego istnienie potraktowali jako wyjątek.

Dopiero najnowsze badania trzech niezależnych grupy badaczy z Francji i Chin potwierdziły istnienie genomu Z. Eksperci przeszukiwali bazy danych sekwencji genetycznych pod kątem sekwencji związanych genomem Z i znaleźli szeroką gamę bakteriofagów o podobnych kodach genetycznych.

- [Autorzy] wykonali niesamowicie wszechstronną pracę, pokazując, że nie jest to jeden szalony i odrębny wynik, ale istnieje cała grupa bakteriofagów, które mają tego rodzaju materiał genetyczny – powiedział Jef Boeke, biolog molekularny z New York University, który nie był zaangażowany w badania, cytowany przez Science Alert.

dgj4uqy

Naukowcy muszą wykonać dalsze analizy, aby lepiej zrozumieć działanie genomu Z. Ich zdaniem może to być pierwszy krok do interdyscyplinarnych badań nad początkami życia i astrobiologią. Zwłaszcza że na genom Z eksperci natrafili w meteorytach węglowych.

Ziemia ma trzeci biegun. Rozpuszcza się w niebezpiecznym tempie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dgj4uqy

Podziel się opinią

Share
dgj4uqy
dgj4uqy
Więcej tematów