Trwa ładowanie...
d7zsruv

Wirus w Chinach zabija. Naukowcy w Tybecie odkryli kolejne, nieznane dotąd rodzaje wirusów

W lodowcu Guliya w północno-zachodniej części Tybetu, naukowcy odkryli aż 28 nieznanych wcześniej nauce wirusów. Ich zdaniem istnieje szansa, że na skutek topnienia lodowca dostaną się do środowiska. Czy są tak samo groźne, jak koronawirus lub SARS?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Koronawirus zabija. Inne wirusy zostały właśnie odkryte w Tybecie
Koronawirus zabija. Inne wirusy zostały właśnie odkryte w Tybecie (East News, Fot: PIOTR DZIURMAN/REPORTER)
d7zsruv

Naukowcy od dawna przyglądali się tybetańskiemu lodowcowi. W 1992 i 2015 roku pobrano z niego rdzenie (próbki lodu wywiercone z lodowca). Nie zostały one zabezpieczone w żaden szczególny sposób, dlatego zewnętrzna część próbek została zanieczyszczona przez mikroorganizmy. Ich wnętrze pozostało natomiast nienaruszone i nie miało kontaktu ze światem zewnętrznym od około 15 000 lat.

Nowe odkrycie w lodowcu

W najnowszych badaniach eksperci zdecydowali się na sprawdzenie wnętrza zachowanego rdzenia lodowca. Ich prace odbywały się w specjalnym pomieszczeniu, gdzie temperatura wynosiła -5°C. Wykorzystując specjalnie przygotowaną piłę i etanol usunęli 1,5 cm lodu, aby zbadać mikroorganizmy znajdujące się w lodzie.

d7zsruv

Zaskakujące wyniki analiz zostały opublikowane na łamach bioRxiv. Naukowcy znaleźli w lodzie aż 33 rodzaje wirusów. Co ciekawe, 28 z nich nie było wcześniej znanych nauce.

- Populacja wirusów na długości obu rdzeni znacznie się od siebie różniła, co prawdopodobnie odzwierciedla warunki panujące w czasie formowania się poszczególnych warstw lodu – informowali naukowcy w bioRxiv.

Czy wirusy są groźne?

Rozpuszczenie się lodowca niesie ze sobą ryzyko uwolnienia do środowiska nieznanych wirusów. Naukowcy nie są w stanie przewidzieć, jaki będą miały wpływ na nasze życie, ale obecnie prowadzone badania pozwalają lepiej przygotować się na bezpośrednie spotkanie z nimi.

d7zsruv

Zobacz też:

d7zsruv

Podziel się opinią

Share
d7zsruv
d7zsruv
Więcej tematów