Koronawirus: lek na HIV może zwalczyć wirusa z Chin? Eksperci są pełni optymizmu

Koronawirus: lek na HIV może zwalczyć wirusa z Chin? Eksperci są pełni optymizmu
Źródło zdjęć: © East News | AP/Associated Press/East News
Karolina Modzelewska

29.01.2020 10:08, aktual.: 29.01.2020 10:20

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wirus z Chin może być skutecznie zwalczany lekami na HIV. Taką informację podali chińscy lekarze. Czy faktycznie udało się znaleźć sposób na zatrzymanie epidemii śmiertelnej choroby?

Wirus nazywany 2019-nCoV, prowadzi do ciężkiej niewydolności oddechowej i bardzo szybko się rozprzestrzenia wśród ludzi. Do zarażenia dochodzi drogą kropelkową. Według najnowszych danych koronawirus zabił już 41 osób, a ponad 1200 uznaje się za zarażone.

Wirus z Chin: Poszukiwanie skutecznego leku

Władze Chin prowadzą intensywne działania mające na celu znalezienie skutecznego leku na wirusa. Nie chcą powtórzyć historii z przełomu 2002 i 2003 roku, kiedy wirus SARS zbierał śmiertelne żniwo, a wszelkie decyzje i środki ostrożności zostały wprowadzone zbyt późno.

Lekarze są nawet zdania, że koronawirus jest w 70 proc. podobny do SARS, który najprawdopodobniej pochodził od nietoperzy. Obecnie również uważa się, że źródłem zakażenia koronawirusem były egzotyczne zwierzęta sprzedawane na targu w Wuhan. W ofercie sprzedawców można było znaleźć m.in. koale, szczury, prawie czy wspomniane już nietoperze.

Po epidemii SARS naukowcy skupili się na poszukiwaniu skutecznego leku na wirusa. Ustalili, że leki stosowane w leczeniu HIV/AIDS mogą być z powodzeniem stosowane w celu zwalczenia SARS. Ich zdaniem jeden ze składników leku może spowolnić lub zatrzymać rozprzestrzenianie się wirusa w organizmie.

W 2006 roku eksperci Światowej Organizacji Zdrowia ds. leczenia SARS dokonali przeglądu wyników badań stosowania leków na HIV/AIDS wśród chorujących na tego wirusa. Ich działania miały pomóc w ukierunkowaniu przyszłych badań i określeniu związanych z nimi priorytetów.

W tym samym roku naukowcy odnieśli sukces, ponieważ zastosowanie m.in. lopinawiru, rytonawiru i rybawiryny u 41 pacjentów z SARS (tym samym szczepem chorobowym, który stwierdzono w przypadku nowego koronawirusa)
przyniosło bardzo dobre wyniki.

Koronawirus: Stosowanie leków na HIV/AIDS

W czwartek (23.01.2020 r.) Michael Mina, epidemiolog z Harvard School of Public Health, ujawnił, że eksperci w Galveston wykorzystują leki na HIV/AIDS do "dość skutecznego" zwalczania koronawirusa.

Z kolei mikrobiolog Yuen Kwok-Yung z Uniwersytetu w Hongkongu apelował do obywateli w Chinach, aby się nie martwili i potwierdził, że leki na HIV/AIDS zostaną wykorzystane w celu zwalczania infekcji.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (75)