Windows XP dwa razy szybszy od Mac OS X

Windows XP dwa razy szybszy od Mac OS X

Windows XP dwa razy szybszy od Mac OS X
28.05.2008 12:30, aktualizacja: 30.05.2008 15:36

Wyniki benchmarka GUIMark, porównującego możliwości systemów renderowania grafiki w różnych systemach operacyjnych, wskazują, że Mac OS X jest pod tym względem przeciętnie dwa razy wolniejszy od Windows XP.

Twórcą aplikacji jest Sean Christmann, programista firmy EffectiveUI, w której zajmował się m.in. opracowaniem aplikacji eBay Desktop ( jest to program do zarządzania aukcjami internetowymi, wykorzystujący technologię Adobe Integrated Runtime ). Test został zainspirowany prostym benchmakiem Bubblemark ( animacja zderzających się ze sobą kulek ), ale zaprojektowano go tak, aby znacznie obciążył system renderujący grafikę i na tej podstawie oszacowywał dostępny w danej technologii renderującej poziom złożoności grafiki. Wyniki oparte zostały o liczbę wygenerowanych klatek na sekundę.

Christmann określa swój program jako formę testu Acid3 - http://www.pcworld.pl/news/142687.html "na speedzie", sprawdzającego wydajność technologii służących do tworzenia aplikacji internetowych z bogatym interfejsem ( GUIMark mierzy wydajność takich technologii jak Adobe Flex/Flash, Java Swing, Microsoft Silverlight oraz Ajax/DHTML ).

Christmann uruchomił benchmark na komputerze MacBook Pro z procesorem Core 2 Duo 2,33 GHz, pracującym pod kontrolą systemu Mac OS X oraz Windows XP SP2 na partycji Boot Camp. Do testu HTML programista wykorzystał "najszybsze dostępne dla danej platformy przeglądarki internetowe" - Safari 3 w Mac OS X i Internet Explorera 7 dla Windows. Aby benchmark był tak miarodajny jak to tylko możliwe, w Windows Christmann włączył opcję wygładzania krawędzi na poziomie systemu operacyjnego.

W Mac OS X liczba klatek na sekundę była średnio dwukrotnie niższa niż w Windows, a niekiedy nawet większa - np. Flash uruchomiony w środowisku Flex 3 osiągnął w Windows wynik 46,08 fps a w Mac OS X zaledwie 8,01. Christmann przyznaje, że był zaskoczony wynikami poszczególnych systemów. Jego zdaniem rezultaty benchmarków obu OS-ów przeprowadzonych na jednej maszynie jasno dowodzą, który producent lepiej wykorzystuje możliwości sprzętowe komputera. Winą za taki stan rzeczy obarczył on API systemu Apple, chociaż przyznał, że rezultaty osiągane przez różne technologie są także wynikiem faktu, że większość producentów oprogramowania więcej czasu poświęca optymalizacji swoich produktów dla Windows, jako systemu bardziej spopularyzowanego.

Więcej informacji ( w tym wyniki testu GUIMark ): GUIMark - http://www.craftymind.com/guimark/

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)