Windows 7 vs Windows Vista
29.07.2009 06:30, aktual.: 29.07.2009 13:26
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Prace nad Windows 7 zostały oficjalnie zakończone. To doskonały moment by zastanowić się co nowego zaoferuje "siódemka" w stosunku do swojego (nie)sławnego poprzednika - Windows Vista. Czy Microsoft oferuje nam to samo środowisko w nowym opakowaniu, czy też faktycznie czeka nas rewolucja w świecie okien? Zapraszamy do lektury.
Microsoft ma nadzieję, że Windows 7 przekona wreszcie użytkowników by zrezygnowali z leciwego Windows XP i przenieśli się do nowoczesnego środowiska pracy. Firma obiecuje klientom tysiące nowych funkcji, usprawnień i zmian, które miałyby sprawić, że Windows 7 stanie się nowym królem wśród systemów operacyjnych. Po lekturze dziesiątek wiadomości na temat siódemki można niemalże uwierzyć, że Windows 7 ugotuje, posprząta, a na koniec zabawi swojego właściciela. Wśród wielu specjalistów wielokrotnie pojawia się jednak podobne pytanie: czy Microsoft serwuje nam nową potrawę, czy tylko dodaje nieco przypraw do znanego wszystkim dania głównego?
Najlepszą metodą odpowiedzi na to pytanie jest głębokie spojrzenie na najciekawsze funkcje, które oferuje system. Postanowiliśmy wypunktować wszystkie nowości oraz znane rozwiązania, które zaoferuje Windows 7.
Windows 7: Bezpieczeństwo
Jednym z największych problemów systemu Windows Vista były rozwiązania dotyczące bezpieczeństwa. Choć Microsoft usprawnił system względem XP, to większość nowości została zapakowana w bardzo nieprzyjazną dla użytkownika formę. Wystarczy przypomnieć sobie irytujące okienka z ostrzeżeniami czy porady, które sprawiały, że problemy stawały się jeszcze trudniejsze do rozwiązania. Co w tej kwestii zaoferuje Windows 7?
Kontrola Konta Użytkownika (User Account Control - UAC) (poprawione)
Kontrola Konta Użytkownika (User Account Control) to znany z Windows Vista mechanizm, który miał zapewnić bezpieczeństwo użytkownikowi . Jego celem jest zapewnienie bezpieczeństwa użytkownikowi, który "normalnie" pracuje na koncie z niższymi przywilejami, a jedynie część zadań wymaga interakcji na podwyższonych prawach.
UAC jest mechanizmem, który z pewnością przyczynił się do zwiększenia bezpieczeństwa następcy XP. Jednak jego ciągłe komunikaty, nawet przy próbie oczyszczenia dysku czy defragmentacji mogły doprowadzić do szału. W Windows 7 usługa znacznie rzadziej pyta użytkownika o zezwolenie na wykonanie operacji. Z testów przeprowadzonych na Viście i jej następcy zauważyć można, że różnica w liczbie komunikatów wynosi średnio około 30. na korzyść nowszego systemu. Microsoft powiedział, że spodziewa się wraz z finalną wersją OSu około 29% różnicy. Co bardzo ważne, w Windows 7 UAC jest modyfikowalny. W Viście można było go co najwyżej dezaktywować. W "siódemce" można konfigurować poziom powiadomień w czterostopniowej skali - od nigdy po zawsze - domyślnym ustawieniem jest: wtedy, gdy programy próbują dokonać zmian w systemie.
AppLocker (nowość)
AppLocker to nowa funkcja, której zadaniem jest ochrona przed uruchamianiem nieautoryzowanych programów, które mogą być źródłem infekcji i wycieku danych. Podobnie jak BitLocker, usługa znajduje się w części systemu poświęconej zabezpieczeniom i kontroli nad Windows 7. Dla bezpieczeństwa Microsoft zaleca uruchamianie programów użytkowych w firmach z poziomu zwykłego użytkownika, pozbawionego przywilejów. Jeśli jednak z jakichś powodów (np. zgodności ze sprzętem) dział IT będzie musiał takie prawa użytkownikowi przydzielić, AppLocker może ochronić system przed uruchomieniem niepożądanych programów. Usługa pozwala administratorom wskazać, które aplikacje mogą zostać uruchomione przez pracownika, blokując potencjalnie niebezpieczne oprogramowanie i zezwalając jednocześnie na start wymaganych aplikacji.
BitLocker i BitLocker To Go (poprawione)
Szyfrowanie danych na dyskach twardych zostało wprowadzone w Windows Vista w celu ochrony informacji na zgubionych bądź skradzionych laptopach. W Windows 7 rozszerzono działanie usługi na pamięci przenośne, takie jak pendrive czy zewnętrzne dyski. W nowym Windows usługę nazwano "BitLocker To Go". Umożliwia ona działowi IT ograniczenie dostępu do zewnętrznych urządzeń dyskowych jeszcze zanim zwykli użytkownicy będą mogli skopiować na nie dane. W praktyce pozwoli to przedsiębiorstwom traktować zewnętrzne napędy USB jako zaufane tak samo jak szyfrowane napędy stałe.
System Application Permissions (poprawione)
Microsoft zmniejszył liczbę aplikacji, które wymagają do uruchomienia uprawnień administratorskich. W Windows 7 użytkownicy będą znacznie rzadziej pytani o uprawnienia do uruchamiania aplikacji systemowych, które dotychczas zarezerwowane były wyłącznie dla administratorów.
Action Center (nowość)
Action Center to nowy moduł, który grupuje wszystkie typowe zadania związane z różnymi aspektami pracy Windows. Nie będziesz już musiał szperać w Panelu sterowania czy szukać rozwiązania problemu w pomocy systemowej. Action Center rozwiąże za Ciebie praktycznie każdy problem z komputerem. Poniekąd jest to rozwinięcie idei modułu Centrum bezpieczeństwa (gdzie bezpieczeństwo jest teraz jedną z kategorii zadań Action Center) znanego z Visty i Windows XP SP2. Pogrupowano tutaj praktycznie wszystkie popularne opcje, w postaci dwóch kategorii: Security oraz Maintenance - miejsca, w którym znajdziesz wszelkie zadania związane ze stabilna pracą systemu i jego konserwacją. Rozwiązanie prezentuje się znacznie lepiej od chaotycznego systemu raportowania w systemie Vista.Windows Defender (poprawione)
Windows Defender, aplikacja przygotowana z myślą o ochronie użytkownika przed oprogramowaniem szpiegowskim, zostanie wyposażona w nowy interfejs oraz narzędzia do walki z zagrożeniami. Windows Defender ma być również lepiej zintegrowany z Action Center. To ważny test dla Microsoftu - przypomnijmy, że Windows Defender w systemie Windows Vista początkowo nie był w stanie ochronić systemu Windows Vista przed 84. "złośliwych" aplikacji (sic!)
Windows Firewall (poprawione)
Windows Firewall w wersji "7. zaoferuje lepszą integrację z oprogramowaniem niezależnych deweloperów aplikacji ochronnych. Zapora zostanie wyposażona w możliwość wybrania profilu modyfikowalnego w zależności od aktualnego stanu połączenia oraz innych zdefiniowanych wcześniej elementów (np. organicznie ochrony podczas zabawy w gry po Sieci).
Inne usprawnienia w zakresie bezpieczeństwa to m.in. wsparcie dla urządzeń biometrycznych służących jako klucze do systemu Windows 7 (np. czytniki linii papilarnych w laptopach), obsługa plug-and-play kart stosujących szyfrowanie oparte o metodę krzywych eliptycznych (ECC) oraz wyłączenie autoodtwarzania dla wszystkich nośników poza CD i DVD uniemożliwiającymi zapis treści.
Widać, że choć Windows 7 wprowadzi wiele usprawnień z zakresie bezpieczeństwa, to z pewnością nie wyeliminuje potrzeby stosowania oprogramowania antywirusowego firm trzecich.
Windows 7: Nawigacja i interfejs
Każda kolejna wersja Windows rozpoznawalna jest przede wszystkim po nowościach w podstawowym interfejsie oraz Windows Explorerze. Windows 7 kontynuuje tradycję rodziny - tym razem idzie jednak o krok dalej.
Aero (poprawione)
Microsoft dodał do silnika Aero kilka nowych funkcji. Pierwszą jest Aero Peek, której funkcjonalność generalnie sprowadza się do zasady działania przycisku Pokaż pulpit. Opcja pozwala uwolnić się od nadmiaru uruchomionych okien. Naciśnięcie przycisku w prawym, dolnym rogu paska zadań powoduje "przeszklenie" wszystkich modułów przesłaniających pulpit. Natomiast naciśnięcie dowolnej z widocznych ramek powoduje podgląd zawartości wybranego okna. Kolejną nowością jest Aero Snap - pozwala na interakcję z oknami z wykorzystaniem gestów, np. przeciągnięcie okna do górnego rogu pulpitu powoduje maksymalizację. Jeszcze innym rozwiązaniem jest Aero Shake dzięki której można "potrząsnąć" aktywnym okienkiem by je zminimalizować. Wiadomo już, że takich rozwiązań znajdzie się w Windows 7 znacznie więcej.
Pasek boczny (poprawione)
Pasek boczny Windows (sidebar) w "siódemce" nie jest już właściwie paskiem bocznym. Microsoft zastąpił pasek systemem aplikacji - gadżetów, które domyślnie uruchamia się co prawda z tego samego miejsca, ale można nimi znacznie zarządzać. Dzięki temu użytkownik może przenieść "gadżet" w dowolne miejsce na pulpicie i dzięki Aero Peek wyświetlać je jako przezroczyste okna.
Jump lists (nowość)
Windows 7 zaoferuje nową funkcję "Jump list", która wprowadzi nowe możliwości do paska zadań. "Jump list" wyświetla się gdy klikniemy rpawym klawiszem myszy na ikonę dowolnej aplikacji. Lista zawierać będzie spis elementów ostatnio używanych przez wskazany program. Dzięki temu można uzyskać dostęp do ostatnio używanych dokumentów, muzyki, wideo i innych materiałów.
"Jump lista" będzie różniła się w zależności od aplikacji, którą wskaże użytkownik. Przykładowo lista dla IE8 będzie wyświetlała ostatnio przeglądane strony internetowe, a lista dla Windows MediaPlayer 1. - ostatnio odtwarzane multimedia. Warto dodać, że lista będzie modyfikowalna - użytkownik będzie mógł wybrać materiały, które miałyby zawsze się na niej znajdować.
Biblioteki (nowość)
Microsoft rozwinął możliwości nawigacji w Windows Explorerze. Dzięki nowej funkcji bibliotek użytkownik będzie miał łatwy dostęp do najważniejszych dla siebie plików i folderów już z poziomu okna "Mój komputer". Rozwiązanie jest zbudowane na możliwościach indeksowania i wyszukiwania Windows - z tego powodu nie będzie można w nich umieścić skrótów do aplikacji oraz linków.
Windows Multi-Touch (nowość)
Multi-Touch to nowa technologia zaszyta w Windows 7. Rozwiązanie umożliwi pełną interakcję z komputerem przy użyciu rąk, głównie w urządzeniach mobilnych.
Windows Search (poprawione)
W Windows 7 poprawione zostanie wyszukiwanie zarówno z poziomu menu Start, jak i Windows Search. Dzięki wprowadzeniu nowego silnika indeksującego możliwe będzie wykorzystanie zalet OpenSearch. Dzięki temu wyszukiwanie w Windows 7 nie będzie ograniczało się jedynie do przeszukiwania zasobów na dysku lokalnym, lecz także sieciowych. Deweloperzy będą mogli tak przygotować silnik wyszukiwania, repozytoria dokumentów czy aplikacje webowe, aby istniała możliwość przeszukiwania ich zawartości z poziomu nowych okienek, bez potrzeby pisania i wdrażania nowego kodu. Pozwoli to użytkownikom przeszukiwać zasoby Intranetu oraz umieszczonych w sieci w tak prosty sposób, jak ma to miejsce w wypadku wyszukiwania na dysku lokalnym. Kolejną istotną nowością jest możliwość umieszczania w aplikacjach webowych elementów RSS i ATOM, zgodnych z OpenSearch. Klient może tym samym korzystać z różnych dodatków typu Search Connector ( jednym z nich jest opublikowany w zeszłym miesiącu Flickr Connector ).
Wsparcie dla tabletów (poprawione)
Microsoft poprawił w Windows 7 rozpoznawanie gestów rąk. Od teraz możliwe będzie m.in. wprowadzanie formuł matematycznych i rozpoznawanie ich przez system. Dodatkowe nowości związane z tabletami to bardziej spersonalizowane słowniki oraz poprawione możliwości nauki.Windows 7: działanie i stabilność
Jednym z najpoważniejszych argumentów przeciwko systemowi Windows Vista było bardzo niestabilne działanie systemu. Środowisko Vista po premierze działało bardzo wolno i wymuszało bardzo długi czas oczekiwania do realizacji wskazanych zadań.
Choć Windows 7 jest oparty na tym samym kodzie co Vista i użytkownicy prawdopodobnie nie odczują przyspieszenia nadprzestrzennego rodem z pokładu krążownika Enterprise, to jednak Microsoft postarał się by system działał szybciej niż swój poprzednik.
ReadyBoost (usprawnione)
Technologia ReadyBoost została wprowadzona po raz pierwszy w systemie Windows Vista. Przyspiesza ona jego działanie poprzez zapis wykorzystywanych przez menadżera pamięci danych na przenośnej pamięci flash. W Windows 7 funkcja ReadyBoost będzie pozwalała na współpracę z wieloma nośnikami jednocześnie. Innymi słowy, w Viście można było wykorzystać pojedynczy klucz USB, natomiast "siódemka" znosi ten limit, dzięki czemu użytkownicy będą mogli podłączyć wiele pendrive'ów (lub kart pamięci) jednocześnie.
Wydajność baterii (poprawione)
Aby wydłużyć czas pracy laptopów na baterii, Windows 7, w porównaniu do Visty, oferuje bardziej inteligentne zarządzanie zasilaniem peryferiów oraz pracujących aplikacji. System, gdy jest w stanie bezczynności, zamyka więcej procesów oraz wstrzymuje działanie większej ilości aplikacji. Ponadto automatycznie obniża jasność wyświetlacza w momentach, w których komputer nie jest wykorzystywany.
Windows 7 wyłącza również zasilanie portów sieciowych gdy nie ma podłączonych do nich kabli. Bardziej efektywny dekoder wideo redukuje zużycie prądu podczas odtwarzania filmów DVD. Nowe, bardziej czytelne kontrolki stanu naładowania baterii oraz odpowiednie narzędzia pozwalają natomiast użytkownikom precyzyjnie dostrajać wydajność komputera.
Diagnozowanie i naprawianie błędów (usprawnione)
Windows 7 cechuje się usprawnieniami, dzięki którym wykrywanie i usuwanie błędów powinno być znacznie łatwiejsze niż w Viście.
Narzędzie Startup Repair jest teraz automatycznie instalowane, dzięki czemu nie ma potrzeby korzystania z instalacyjnej płyty DVD aby naprawić nie uruchamiający się system. Po nieudanym ładowaniu Windows 7 uruchamia Startup Repair i automatycznie przeprowadza odpowiednie naprawy.
Użytkownicy mogą teraz dokumentować swoje doświadczenia z błędnie działającą aplikacją - rejestrator Problem Steps zapisuje każdy krok jako zrzut ekranu, przy jednoczesnym zapisie dziennika zdarzeń. Windows 7 zawiera również narzędzie, które śledzi wszystkie zdarzenia związane z siecią, dzięki czemu jej administratorzy będą mogli łatwiej usunąć napotkane problemy.
Zarządzanie urządzeniami (poprawione)
Windows 7 grupuje wszystkie zewnętrzne urządzenia razem, co pozwala łatwiej nimi zarządzać oraz z nich korzystać. Sterowniki urządzeń, gdy zaistnieje taka potrzeba, są automatycznie pobierane, dzięki czemu użytkownik nie musi interweniować podczas instalacji nowego sprzętu.
Mobilni użytkownicy docenią natomiast nową funkcję drukowania automatycznie ustalającą, które drukarki w sieci są dla nich dostępne. Ulepszona obsługa zewnętrznych wyświetlaczy pozwala właścicielom laptopów na łatwiejsze przełączanie pomiędzy własnym a zewnętrznym ekranem, lub pracę z projektorem bądź drugim wyświetlaczem. Innym usprawnieniem jest natomiast możliwość grupowania zadań dla zewnętrznych urządzeń ( np. synchronizacja kontaktów/kalendarza dla smartfonów ).
Microsoft poświęcił również sporo wysiłków na poprawienie kodu jądra, co przekłada się na przyspieszenie operacji ładowania i zamykania systemu. Ponadto aplikacje uruchamiają się w krótszym czasie, natomiast pasek zadań i menu Start odpowiadają znacznie szybciej. Pojedyncze usprawnienia osobno mają niewielki wpływ na działanie systemu. Biorąc jednak pod uwagę je wszystkie okazuje się, że Windows 7 jest szybszy i bardziej stabilny od Visty.
Microsoft 7 oferuje również usprawnienia funkcji tworzenia kopii zapasowej oraz przywracania systemu ( proces ten przeprowadza się obecnie znacznie łatwiej ). Użytkownicy mogą też wykonywać backup pracującego pod kontrolą Windows 7 komputera PC przy wykorzystaniu sieci, eliminując tym samym potrzebę podłączania zewnętrznego dysku twardego.
Spośród pozostałych możliwości Windows 7 należy wymienić nowe narzędzie "tolerancji dla błędów", które powinno znacznie zredukować przypadki zawieszeń systemu. Ponadto Microsoft udostępnił nową funkcję o nazwie Process Reflection, która klonuje zawieszone procesy do pamięci, gdzie następnie "siódemka" próbuje je przywrócić oraz zdiagnozować dlaczego zawiodły. Windows 7: Multimedia
Dotychczasowe systemy operacyjne z rodziny Windows nie były zbytnio multimedialne. Co prawda oferowały zintegrowany odtwarzacz WMP oraz moduł Media Center (dostępny w wybranych edycjach Visty i XP), lecz użytkownicy chętniej wybierali rozwiązania innych firm. W Windows 7 Microsoft postanowił zmienić ten stan rzeczy i wprowadził szereg zmian mając nadzieję, że "siódemka" ma szansę stać się "sercem" nowoczesnego centrum rozrywki.
Windows Media Player 12 (usprawnione)
W nowych oknach Media Player oferuje wsparcie dla filmów zapisanych w formacie H.264. DivX czy XVID oraz muzyki w postaci AAC, M4A lub innych formatach bezstratnych. Aplikacja potrafi teraz przesyłać strumieniowo multimedia, dzięki czemu Windows 7 może funkcjonować jako serwer mediów. Osoby korzystające z serwisu Windows Live będą ponadto mogły przesyłać strumieniowo multimedia do zdalnych systemów za pośrednictwem sieci.
Nowy player ma przerobiony, bardziej intuicyjny interfejs użytkownika ( zapewnia łatwiejszy dostęp do podstawowych zadań takich jak odtwarzanie, nagrywanie czy synchronizacja ). Jednym z najciekawszych dodatków jest jednak funkcja "play-to", która pozwala na przesłanie plików audio, filmów i zdjęć do każdego kompatybilnego urządzenia pracującego w sieci. Można tego dokonać bez żadnego dodatkowego oprogramowania oraz ustawień. Oznacza to, że wysłanie multimediów np. na Xboxa wymaga jedynie prostego kliknięcia myszką.
Windows Media Center (usprawnione)
WMC oferuje nowy interfejs użytkownika usprawniający nawigację. Wspiera teraz większą liczbę urządzeń i może być obsługiwany z użyciem gestów (Multi-Touch). Ponadto po podłączeniu do telewizji kablowej zapewnia możliwość skorzystania z technologii ClearQAM, dzięki czemu eliminuje potrzebę stosowania przystawek "set-top box".
Przewodnik po kanałach doczekał się kilku usprawnień zapewniających szybszą aktualizację oraz łatwiejsze nagrywanie programów. Wyświetlana na ekranie wirtualna klawiatura eliminuje natomiast potrzebę korzystania z jej bezprzewodowego odpowiednika i zapewnia więcej funkcji pilotowi Media Center. Osoby planujące stworzenie ogromnej biblioteki docenią natomiast nowe narzędzie sortowania pozwalające na prawie natychmiastowe wyszukiwanie plików np. po tytule, dacie czy długości.
Wydaje się, że Microsoft wysłuchał narzekań użytkowników i włożył sporo wysiłku w usprawnienie Media Playera oraz Media Center w Windows 7. Dzięki nim pracujący pod kontrolą nowego OS-u komputer PC może ewentualnie być wykorzystany do budowy domowego centrum rozrywki.
Windows 7: Łączność
O ile wielu użytkowników mogło narzekać na opcje łączności w Windows Vista, o tyle w "siódemce" Microsoft znalazł sposób aby to poprawić.
Łączność bezprzewodowa (usprawnione)
Bezprzewodowe urządzenia w Windows 7 (wspiera ich więcej niż Vista) można łatwiej zainstalować. Bezpieczeństwo WiFi zostało zwiększone poprzez wsparcie technologii Wi-Fi Protected Setup (WPS), natomiast technologia Windows Connect Now (WCN) ułatwia konfigurację sieci bezprzewodowych dzięki skorzystaniu z nowego dodatku View Available Network.
Użytkownicy otrzymają do dyspozycji nowy kreator urządzeń wspierający bezprzewodowe drukarki, urządzenia NAS (network-attached storage), aparaty cyfrowe oraz inny sprzęt. Za pomocą pojedynczego kliknięcia będzie można łatwo połączyć się z dostępnymi sieciami (Wi-Fi, mobilna szerokopasmowa, dial-up, VPN). Windows 7 może ponadto pełnić funkcję bezprzewodowego punktu dostępu, pozwalając na dzielenie szerokopasmowego połączenia poprzez sieć WiFi, co może być doskonałym rozwiązaniem dla mobilnych grup roboczych zapewniając im możliwość współdzielenia pojedynczego połączenie 3. WAN poprzez Wi-Fi LAN.
Zdalne połączenia i dostęp do Internetu (poprawione)
Połączenia VPN (Virtual Private Network - Wirtualna Sieć Prywatna) mogą teraz automatycznie nawiązać zerwane połączenie, natomiast pliki offline są automatycznie synchronizowane.
W Windows Server 2008R2 można skorzystać z kilku nowych możliwości, które zostały dodane do protokołu RDP (remote desktop protocol). Funkcja Windows Parental Controls (kontrola rodzicielska) oferuje teraz więcej opcji blokowania i filtrowania oraz zapewnia więcej możliwości jeżeli chodzi o raportowanie i monitorowanie aktywności dziecka. Zdalne połączenia do sieci korporacyjnych mogą być natomiast automatycznie nawiązywane w momencie wykrycia połączenia z Internetem.
Windows 7: Tryb XP - i więcej
Windows 7 będzie zawierał specjalny tryb "Seamless XP", który umożliwi uruchamianie w nim aplikacji projektowanych z myślą o starszych wersjach systemu Windows, w tym również XP. Dzięki temu użytkownicy nowego OS-u unikną wielu problemów, które nękały osoby pracujące pod Vistą.
W nowym systemie mamy dziesiątki, jeżeli nie setki innych ulepszeń. Jest ich tak wiele, że dokładny opis wszystkich zająłby grubą książkę.
Windows 7 będzie dostępny w trzech różnych edycjach - Home Premium, Professional i Ultimate. W porównaniu do najuboższej, wersja Professional będzie oferowała dodatkowo tryb XP, system sieci biznesowej oraz możliwość automatycznego przeprowadzania kopii zapasowych. Wersja Ultimate zostanie ponadto wyposażona w szyfrujące dyski narzędzie BitLocker oraz wsparcie dla pracy w wielojęzycznym interfejsie użytkownika.
Podsumowując, Windows 7 to coś więcej niż tylko odświeżony Windows Vista. Wydaje się, że Microsoft nauczył się sporo na błędach popełnionych przy Viście i stworzył system operacyjny, który może zmienić opinię konsumentów na temat jego produktów.