Trwa ładowanie...

Wielkie odkrycie w Szkocji. Duży wkład naukowców z Polski

Międzynarodowy zespół badaczy pod kierunkiem naukowców z Wydziału Geologii Uniwersytetu Warszawskiego ustanowił granicę geologiczną pomiędzy dwoma jednostkami czasowymi okresu jurajskiego - oksfordem i kimerydem. Odkrycie zatwierdzono "złotym gwoździem".
Share
Odkrycie w Szkocji. Duży udział polskich naukowców
Odkrycie w Szkocji. Duży udział polskich naukowcówŹródło: Uniwersytet Warszawski
d462iql

Uniwersytet Warszawski poinformował za pośrednictwem swojej strony internetowej, że Międzynarodowa Unia Nauk Geologicznych, niezależna organizacja naukowa zrzeszająca ponad 120 państw, oficjalnie zatwierdziła ustanowienie granicy geologicznej dwóch pięter jury górnej - oksfordu i kimerydu. Odkrycie dokonano w miejscowości Flodigarry na wyspie Skye w Szkocji.

Prace geologiczne na tym obszarze były prowadzone od 20 lat przez międzynarodową grupę badawczą pod kierunkiem prof. Andrzeja Wierzbowskiego z Wydziału Geologii UW. W pracach zespołu brali udział również: prof. Bronisław Andrzej Matyja i dr hab. Marcin Barski z Uniwersytetu Warszawskiego, a także inni badacze z Polski, Wielkiej Brytanii, Rosji, Niemiec, Francji, Hiszpanii i USA.

Granica geologiczna

Jak czytamy na stronie UW, granica geologiczna (oficjalnie nazywana jest Global Stratotype Section and Point - GSSP, w tłum. "światowy wzorzec profilu i miejsca") to strefa dzieląca dwie geologiczne jednostki czasowe, wyznaczona w konkretnym profilu geologicznym oraz w konkretnym miejscu.

d462iql

Zobacz: Globalne ocieplenie kontra alkohol. Ulubione trunki zagrożone [Wideo]

Czytaj także: Elon Musk i SpaceX z historyczną misją. Inspiration 4 wielką szansą dla młodej Amerykanki

- Ustanowiona u wybrzeży Szkocji granica leży u podstawy ściany klifu. Jej zdefiniowanie możliwe było na podstawie analizy faun amonitów i mikroplanktonu, badań izotopowych i magnetostratygraficznych - informuje Uniwersytet Warszawski.

d462iql

Jak wyjaśnia dr hab. Marcin Barski z Wydziału Geologii UW oraz jeden z członków zespołu badawczego, granica nie zawsze musi być widoczna gołym okiem na podstawie występujących skał. - Czas geologiczny jest wyznaczany przede wszystkim przez zmiany grup skamieniałości, ich pojawienie się i zanik - tłumaczy.

Złoty gwóźdź

Międzynarodowa Unia Nauk Geologicznych powstała 50 lat temu, w celu wspierania współpracy naukowej w dziedzinie geologii. Działająca przy niej Międzynarodowa Komisja Stratygrafii, wyznacza na całym świecie punkty, w których wbija się tzw. "złoty gwóźdź". Jak wyjaśnia UW, tego typu miejsca zyskują status obszarów o szczególnej dla całej planety wartości historycznej i geologicznej.

d462iql

"Złoty gwóźdź” ustanowiony w Szkocji oznacza, że zespół badaczy pod kierunkiem polskich naukowców odkrył miejsce najbardziej reprezentatywne na Ziemi dla granicy pomiędzy dwoma piętrami geologicznymi.

- Każda dziedzina nauki dąży do tworzenia definicji. W geologii jednym z pojęć definiujących jest właśnie granica geologiczna. Cieszymy się, że przyczyniliśmy się do systematyzacji tego obszaru naukowego - mówi dr hab. Marcin Barski.

Zobacz także: Bill Gates: Energia jądrowa znowu wróci do łask. "Jest bezpieczniejsza niż ropa, węgiel i gaz ziemny"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d462iql

Podziel się opinią

Share
d462iql
d462iql
Więcej tematów