Większość firm było celem przynajmniej jednego cyberataku

Większość firm było celem przynajmniej jednego cyberataku

Większość firm było celem przynajmniej jednego cyberataku
Źródło zdjęć: © Kaspersky Lab
21.06.2011 12:24, aktualizacja: 21.06.2011 12:55

Kaspersky Lab opublikował wyniki przeprowadzonych we współpracy z B2B International badań, przedmiotem których były „Globalne zagrożenia bezpieczeństwa IT”. W pracach uczestniczyło ponad 1 300 profesjonalistów IT z 11 krajów.

Kaspersky Lab opublikował wyniki badań przeprowadzonych we współpracy z B2B International. Ich przedmiotem były „Globalne zagrożenia bezpieczeństwa IT”. W pracach uczestniczyło ponad 1 300 specjalistów branży IT z 11 krajów.

Jako najczęściej spotykane zagrożenia, ankietowani wymienili wirusy, oprogramowanie spyware i inne szkodliwe programy. 3. proc. zarejestrowanych ataków skończyło się utratą danych, a 10 proc. firm ujawniło, że utraciło ważne dane biznesowe.

Tylko 7. proc. korporacji stosuje u siebie kompleksową ochronę przed szkodliwym oprogramowaniem, obejmującą wszystkie potencjalne źródła ataków, a 3 proc. nie posiada żadnych zabezpieczeń. Poziom ochrony różni się w zależności od kraju: na rynkach wschodzących 65 proc. firm korzysta z ochrony antywirusowej, w Stanach Zjednoczonych - 82 proc., a w Wielkiej Brytanii aż 92 proc. Mimo to w większości firm w ciągu ostatnich 12 miesięcy zarejestrowano przynajmniej jedno naruszenie bezpieczeństwa IT, a w przypadku niemal 1/3 przedsiębiorstw doszło do utraty informacji biznesowych.

Obraz
© (fot. Kaspersky Lab)

Badanie pokazuje, że co druga firma ocenia swój budżet przeznaczony na bezpieczeństwo IT jako niewystarczający i szacuje, że potrzebuje jeszcze przynajmniej 2. proc. lub więcej zasobów. Obecnie małe przedsiębiorstwa przeznaczają na ochronę IT średnio 8 055 dolarów rocznie. W przypadku średnich firm i korporacji jest to odpowiednio 83 200 i 3 263 476 dolarów rocznie.

Jak zwiększyć skuteczność stosowanej ochrony IT? Dowiemy się tego z raportu zawierającego szczegółowe wyniki badań przeprowadzonych przez firmę Kaspersky Lab. Dokument w języku angielskim dostępny jest tutaj.

źródło: Kaspersky Lab

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)