Niezwykły grzyb. Widziałeś taki okaz? Możliwe, że znalazłeś zwłoki

Lakówka ametystowa
Lakówka ametystowa
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons

26.09.2021 13:05

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Lakówka ametystowa to pięknie wyglądający grzyb, który jednak nie przykuwa uwagi zbyt wielu osób. Jest jadalny, choć niezbyt smaczny, a do tego ma niewielkie rozmiary. Jest natomiast ceniony w kryminalistyce.

Lakówka ametystowa to piękny grzyb o fioletowej barwie. Swoją nazwę zawdzięcza ametystowi, czyli kamieniowi szlachetnemu o podobnym zabarwieniu. Z czasem traci swój urok, zmieniając barwę na brązową lub żółtawą. Jest to grzyb jadalny, który nie jest zbierany przez grzybiarzy, ponieważ nie ma zbyt wielu walorów smakowych, a do tego jest niewielki. Ma jednak inne zastosowanie.

Poszczególne gatunki grzybów mają różne preferencje glebowe. Lakówka ametystowa rośnie tam, gdzie znajduje się dużo mocznika, amoniaku lub soli amonowych. Jak czytamy na haps.pl, mogą to być więc miejsca po dawnych latrynach, cmentarzach, masowe groby, a także miejsca, gdzie postanowiono zakopać zwłoki.

Trudno mówić o tym, by lakówka ametystowa była wyrocznią. Powodów, dla których wyrosła w danym miejscu może być kilka. Jednak w kryminalistyce uznaje się ją za wskazówkę wartą zbadania. Warto o tym pamiętać podczas przemierzania lasów.

Zapalony grzybiarz odwiedza różne miejsca. Niewykluczone, że podczas leśnych eskapad uda mu się natrafić na fioletową lakówkę ametystową. Być może miejscem tym powinny zainteresować się odpowiednie służby, możliwe, że odkryją ciekawą historię zapomnianego cmentarza, grobu z czasów drugiej wojny światowej, odnajdą zwłoki ofiary przestępstwa, a może odkopią stary, zapomniany wychodek.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (42)