WHO o walce z koronawirusem: "Zapasy szybko się wyczerpują"

WHO o walce z koronawirusem: "Zapasy szybko się wyczerpują"
Źródło zdjęć: © East News

04.03.2020 11:14

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Urzędnicy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) pilnie apelują do producentów sprzętu medycznego, by "pilnie zwiększyli produkcję", ponieważ epidemia koronawirusa sprawia, że zaczyna brakować podstawowych środków i sprzętów.

- Zapasy szybko się wyczerpują. WHO szacuje, że każdego miesiąca do walki z COVID-19 (choroby wywoływanej przez koronawirus SARS-CoV-2 - przyp. red.) będzie potrzeba 89 milionów masek medycznych, 76 milionów rękawic do badania i 1,6 miliona gogli - powiedział dziennikarzom szef Światowej Organizacji Zdrowia, Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Tedros powiedział, że producenci muszą zwiększyć zapasy środków ochrony osobistej o 40%, aby zaspokoić potrzeby lekarzy, pielęgniarzy i pozostałych specjalistów. Dr Kadlec, asystent sekretarza ds. zdrowia i służby zdrowia w Waszyngtonie, powiedział, że USA ma około 35 mln masek N95. To około 10 proc. tego, co według niego będzie potrzebne USA, jeśli COVID-19 wybuchnie w pełni.

Światowi urzędnicy ds. zdrowia stwierdzili, że maski na twarz N95 skutecznie chronią pracowników służby zdrowia przed infekcją, co doprowadziło do ogromnego wzrostu popytu na nie. W Chinach popyt na maseczki do twarzy wyczerpał zapasy tego kraju, w którym lekarze i pielęgniarki borykają się z niedoborami, zgodnie z South China Morning Post.

Niestety maski są wykupowane przez osoby, które panicznie boją się zarażenia koronawirusem na ulicy. To z kolei wykorzystują nieuczciwi sprzedawcy, którzywindują ceny w sieci. Specjaliści proszą o rozsądek i przypominają, że maseczki są niezbędne pracownikom medycznym.

W poniedziałek urzędnicy WHO potwierdzili, że epidemia w Chinach zacznyna wygasać. Mimo pojawienia się wirusa już w 60 krajach, nie ma jeszcze podstaw do ogłoszenia pandemii. Epidemia koronawirusa spełnia jednak 2 z 3 kryteriów do tego miana.

Urzędnicy WHO w piątek podnieśli ocenę ryzyka koronawirusa z "wysokiego" do "bardzo wysokiego" na poziomie globalnym. Świat nadal może uniknąć najgorszego, ale podwyższona ocena ryzyka oznacza, że poziom obaw WHO rośnie.

wiadomościkoronawiruswho
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także