WHO krytykuje władze. Starania, by powstrzymać koronawirus są niewystarczające
Światowa Organizacja Zdrowia twierdzi, że niektóre narody nie przeprowadzają wystarczającej liczby testów, a tym samym mało odpowiedzialnie podchodzą do sprawy powstrzymania epidemii koronawirusa SARS-CoV-2.
- Testujcie każdy podejrzany przypadek - nawołuje do światowych przywódców szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus. W ciągu ostatniego tygodnia gwałtownie wzrosła liczba przypadków COVID-19, co potwierdził generalny WHO. Zgodnie z najnowszymi danymi, liczba chorych przekroczyła na całym świecie 182 tys. Epidemia COVID-19 12 marca oficjalnie otrzymała status pandemii.
- Nie zaobserwowaliśmy wystarczająco pilnej eskalacji w testach, izolacji i śledzeniu kontaktów, która jest podstawą zapobiegania rozprzestrzeniania się pandemii - dodał Tedros. - Mamy prostą wiadomość dla wszystkich krajów: testuj, testuj, testuj. Przetestuj każdą podejrzaną sprawę. Jeśli pacjent uzyska pozytywny wynik testu, izoluj go i dowiedz się, z kim miał kontakt na dwa dni przed wystąpieniem objawów, i przetestuj również tych ludzi - dodał.
Tedros nie wyróżniał żadnego kraju, ale przywódcy stanowi i lokalni w USA ostro skrytykowali administrację Trumpa i amerykańskie Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom za opóźnianie i ograniczanie osób, które mogłyby zostać poddane testom w Stanach Zjednoczonych. Media europejskie z kolei zwracają uwagę przede wszystkim na nieodpowiedzialność władz Włoch i Wielkiej Brytanii.
Zobacz też: Koronawirus. Jak się przed nim uchronić? Nie wystarczy mycie rąk
- Dla każdego kraju jedną z najważniejszych rzeczy jest zaangażowanie polityczne na najwyższym poziomie - przyznał Tedros. - Wszystkie kraje powinny być w stanie przetestować wszystkie podejrzane przypadki.
Tedros zwrócił uwagę, że w niektórych krajach przekształcono stadiony i sale gimnastyczne, aby opiekować się łagodnymi przypadkami COVID-19. Dzięki temu udało się zwolnić miejsce w szpitalach dla osób w ciężkim i krytycznym stanie.
Jak podaje koreańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom, gdzie wirus rozprzestrzenił się gwałtownie w zeszłym miesiącu, urzędnicy ds. zdrowia wprowadzili intensywny system testowania, który przetworzył testy ponad 259 000 osób i potwierdził ponad 8 000 przypadków SARS-CoV-2. Kraj ten jest często podawany za przykład skutecznie walczącego z epidemią.
Nie jest to pierwszy raz, kiedy WHO zwraca uwagę, że działania mające na celu powstrzymanie pandemii powinny zostać zintensyfikowane. Tedros zakończył swoje wystąpienie po raz kolejny przypominając o powadze zagrożenia.
- To jest poważna choroba. Posiadane przez nas dowody sugerują, że osoby powyżej 60. roku życia są najbardziej zagrożone. Jednak młodzi ludzie, w tym dzieci nie powinni lekceważyć zagrożenia - powiedział.