Trwa ładowanie...
dvc5hqf

WHO: 120 milionów szybkich testów na koronawirusa dla biedniejszych krajów

WHO poinformowała, że około 120 milionów szybkich testów diagnostycznych na obecność koronawirusa SARS-CoV-2 zostanie udostępnionych krajom o niskim i średnim dochodzie. Cena jednego testu ma wynieść maksymalnie 5 dolarów za sztukę.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
WHO: biedniejsze kraje otrzymają 120 milionów szybkich testów na koronawirusa
WHO: biedniejsze kraje otrzymają 120 milionów szybkich testów na koronawirusa (YouTube)
dvc5hqf

Szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), Tedros Adhanom Ghebreyesus poinformował podczas konferencji prasowej, że producenci Abbott i SD Biosensor osiągnęli porozumienie z Fundacją Billa i Melindy Gatesów w sprawie wyprodukowania 120 mln nowych testów diagnostycznych na obecność koronawirusa.

- Umożliwi to rozszerzenie testowania, szczególnie w trudno dostępnych miejscach, które nie mają zaplecza laboratoryjnego lub wystarczającej liczby wyszkolonych pracowników służby zdrowia do przeprowadzania testów - wyjaśnił szef WHO cytowany przez PAP.

Tedros Adhanom Ghebreyesus poinformował, że cena jednego testu powinna wynieść maksymalnie pięć dolarów. Dodał, iż oczekuje się, że kwota ta jeszcze zmaleje.

dvc5hqf

Zobacz także: Koronawirus. Ekspertka: o zagrożeniu wiedzieliśmy od lat, ale i tak się nie przygotowaliśmy

Szybkie testy wyszukują antygeny lub białka znajdujące się na powierzchni wirusa. Są one uważane za mniej dokładne, choć znacznie szybsze niż testy genetyczne PCR, w przypadku których na wyniki trzeba czekać kilka dni - informuje PAP.

- Testy te zapewniają wiarygodne wyniki w ciągu około 15 do 30 minut, a nie godzin lub dni, przy niższej cenie i mniej zaawansowanym sprzęcie - stwierdził szef WHO. - Mamy umowę, mamy początkowe finansowanie i teraz potrzebujemy pełnej kwoty na zakup tych testów - dodał.

Program potrzebuje na początek 600 milionów dolarów. Jego start został przewidziany na październik 2020 roku.

Czytaj także: Maseczki ochronne po użyciu mogą być pełne bakterii i pleśni. Naukowcy alarmują

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dvc5hqf

Podziel się opinią

Share
dvc5hqf
dvc5hqf
Więcej tematów