Trwa ładowanie...
dqp21xg

Trzecia fala koronawirusa? Ekspert nie ma wątpliwości

Koronawirus atakuje coraz więcej Polaków. Zdaniem wirusologa Włodzimierza Guta, powinniśmy mówić już nie o drugiej, a trzeciej fali pandemii COVID-19. Ekspert przyznaje, że obecna sytuacja epidemiologiczna nie jest dla niego zaskoczeniem.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Trzecia fala koronawirusa? Ekspert zabrał głos
Trzecia fala koronawirusa? Ekspert zabrał głos (Flickr)
dqp21xg

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w poniedziałek 28 września o 1 306 nowych zakażeniach koronawirusem oraz śmierci kolejnych 15 osób na terenie naszego kraju. Jak dotąd, najwyższy dobowy bilans zachorowań na COVID-19 odnotowano w piątek 25 września. Według danych resortu zdiagnozowano wtedy aż 1 587 zakażeń wirusem SARS-CoV-2.

Zdaniem ekspertów, jednym z czynników powodujących gwałtowny wzrost liczby zakażeń jest nieprzestrzeganie zasad sanitarnych. Specjaliści podkreślają, że Polacy powrócili do zachowań sprzed pandemii i ogłoszenia lockdownu.

dqp21xg

Zdaniem profesora Włodzimierza Guta, doradcy Głównego Inspektora Sanitarnego, nie powinniśmy mówić już o drugiej, a o trzeciej fali COVID-19. - Określenie druga fala zakażeń to bardzo ładny chwyt reklamowy, ale nie jest to oddanie rzeczywistości. Jeśli mamy mówić o kolejnej fali, to powinniśmy powiedzieć, że mamy już trzecią falę, bo druga była w wakacje, między lipcem a połową sierpnia - wyjaśnia wirusolog cytowany przez serwis TVN24.

Zobacz też: Koronawirus. Ekspertka: o zagrożeniu wiedzieliśmy od lat, ale i tak się nie przygotowaliśmy

Ekspert przypomina o przestrzeganiu zasad sanitarnych

dqp21xg

Profesor przyznaje, że obecna sytuacja epidemiologiczna w Polsce nie jest dla niego zaskoczeniem. - To normalne zjawisko w momencie, gdy wracamy z wyjazdów i następuje kolejne mieszanie się w populacji - wyjaśnia wirusolog.

Specjalista zwraca uwagę na poważny problem, jakim jest kwestionowanie choroby COVID-19 przez naszych rodaków. - Im większy będzie odsetek takich ludzi, tym czeka nas większy wzrost zakażeń - ostrzega profesor Włodzimierz Gut cytowany przez TVN24.

Ekspert przypomina o przestrzeganiu zasad dotyczących zakrywania nosa i ust oraz zachowywania dystansu społecznego. Wirusolog dodaje, że od naszych zachowań będzie zależało, w jakim stopniu dojdzie do nałożenia się zakażeń wywołanych wirusem SARS-CoV-2 i grypą.

W Polsce zdiagnozowano dotychczas blisko 90 tysięcy przypadków koronawirusa. W wyniku przegranej walki z infekcją zmarło 2 447 obywateli naszego kraju. Od początku wybuchu pandemii, wykonaliśmy ponad 3,2 mln testów na obecność wirusa SARS-CoV-2.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dqp21xg

Podziel się opinią

Share
dqp21xg
dqp21xg
Więcej tematów