WhatsApp - 10 mln użytkowników odciętych od komunikatora. Brazylijski sąd pozostaje nieugięty

WhatsApp - 10 mln użytkowników odciętych od komunikatora. Brazylijski sąd pozostaje nieugięty

WhatsApp - 10 mln użytkowników odciętych od komunikatora. Brazylijski sąd pozostaje nieugięty
Źródło zdjęć: © Álvaro Ibáñez / CC
04.05.2016 08:00, aktualizacja: 04.05.2016 10:23

Jeden z najpopularniejszych komunikatorów internetowych zaraz po Messengerze kolejny raz boryka się z masową blokadą. Sąd w Brazylii nakazał największym operatorom telefonicznym w kraju zablokowanie na 72 godziny aplikacji WhatsApp - poinformowały brazylijskie media, nie podając powodu tej decyzji. Blokada obowiązuje od poniedziałku, godz. 19:00 czasu polskiego.

Wygląda na to, że bój o dostęp do zaszyfrowanych czy zablokowanych informacji zaczął się na dobre. Nikomu nie trzeba już chyba przypominać głośnej sprawy Apple'a i FBI, kiedy to szef koncernu nie zgodził się na odblokowanie iPhone'a zamachowca. Wówczas swoje poparcie dla stanowiska Apple'a wyrazili najwięksi internetowi i technologiczni giganci, w tym m.in. Facebook i WhatsApp. Ten drugi zadeklarował, że w związku z incydentem zadba o jeszcze większe bezpieczeństwo swoich użytkowników i wprowadzi szyfrowanie dla wszystkich informacji przechowywanych w aplikacji. I teraz ma za swoje.

Jeśli operator telefoniczny nie zastosuje się do nakazu, grozi mu kara wynosząca w przeliczeniu blisko 13. tys. euro czyli 570 tys. złotych za każdą dobę.

Blokadę nakazał sędzia Marcel Montalvao, który na początku marca zarządził też tymczasowe zatrzymanie Diego Dzodana, wiceprezesa Facebooka na Amerykę Łacińską. Dzodan odmówił wówczas udostępnienia sądowi danych na temat wiadomości wysyłanych za pośrednictwem aplikacji przez domniemanych handlarzy narkotykami. Twórca aplikacji podkreśla, że nie zamierza narażać bezpieczeństwa miliarda użytkowników WhatsApp i każdorazowo będzie robić co w swojej mocy, aby dostęp był odblokowany.

WhatsApp, który należy do Facebooka, na początku kwietnia ogłosił, że wprowadza pełne szyfrowanie (end to end) całej komunikacji między swoimi użytkownikami, dzięki czemu niepożądana osoba nie jest w stanie odczytać przesyłanych wiadomości ani plików, nawet jeśli je przechwyci.

To kolejny raz, gdy brazylijski wymiar sprawiedliwości wywiera presję na popularną w kraju aplikację, by wymusić na niej współpracę w postępowaniach wobec osób podejrzanych o popełnienie przestępstwa. W grudniu 2015 r. sąd w stanie Sao Paulo nakazał 48-godzinną blokadę serwisu, uzasadniając to brakiem współpracy WhatsApp w niesprecyzowanej bliżej sprawie karnej.

W lutym 201. r. WhatsApp został w Brazylii zablokowany, ale blokadę zniósł sąd odwoławczy; według mediów firma nie chciała wówczas przekazać policji danych w sprawie związanej z przypadkiem pedofilii.

WhatsApp to aplikacja na smartfony, która umożliwia bezpłatne wysyłanie wiadomości tekstowych, głosowych, plików graficznych, filmików oraz rozmowy telefoniczne. W Brazylii, tak jak i w Polsce, WhatsApp stał się bardzo popularną i tańszą alternatywą dla tradycyjnych rozmów telefonicznych i sms-ów. Szef i założyciel Facebooka, Mark Zuckerberg, szacuje liczbę użytkowników aplikacji w tym kraju na ok. 10. mln.

Na całym świecie z aplikacji korzysta prawie miliard osób. W 201. r. Facebook kupił ją za ok. 22 mld dolarów.

słk - WP / PAP

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)