Trwa ładowanie...
d1p794s

Wenus spotyka Neptuna. Dziś możesz zobaczyć najbardziej oddaloną od Słońca planetę

Następna okazja, aby podziwiać spotkanie Wenus z Neptunem, nadarzy się w 2022 roku. Dlatego warto poświęcić chwilę na obserwacje wieczornego nieba i podziwianie koniunkcji, czyli ułożenia dwóch wyjątkowych planet w jednej linii.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Niezwykłe spotkanie Wenus i Neptuna już dzisiaj (27.01.2020 r.).
Niezwykłe spotkanie Wenus i Neptuna już dzisiaj (27.01.2020 r.). (East News, Fot: WOJCIECH ZATWARNICKI/REPORTER)
d1p794s

Wokół Słońca krąży osiem planet: Merkury, Wenus, Ziemia, Mars, Jowisz, Saturn, Uran i Neptun. Zdarza się, że dochodzi pomiędzy nimi do koniunkcji. Pojawiają się obok siebie, co można dostrzec z naszej ziemskiej perspektywy.

Najdalej położona planeta

Wszystkie planety obracają się w praktycznie tej samej płaszczyźnie – ekliptyki, ale każda porusza się z własną, niepowtarzalną prędkością. Raz na jakiś czas zdarza się, że dwie planety zbliżają się do siebie i znajdują się w jednej linii. Wówczas możemy mówić o pięknym i niezwykłym zjawisku.

d1p794s

Wenus spotyka Neptuna

Spotkanie Wenus z Neptunem jest o tyle wyjątkowe, że zazwyczaj ta druga planeta jest praktycznie niewidoczna na niebie. Jest najbardziej oddalonym obiektem astronomicznym w Układzie Słonecznym i bardzo trudno zobaczyć ją gołym okiem.

Ułatwia to jednak wspomniana koniunkcja. Łatwiej "namierzyć" Neptuna w pobliżu innej planety. W tym celu można wykorzystać bardziej zaawansowane teleskopy, jak i zwykłe lornetki. Pozwolą one dostrzec niebieski dysk na niebie, czyli właśnie Neptuna.

d1p794s

Całe zdarzenie można oglądać dzisiaj – 27 stycznia 2020 roku o godzinie 20:12 polskiego czasu. Kolejne spotkanie Wenus z Neptunem nastąpi dopiero w kwietniu 2022 roku.

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco


d1p794s

d1p794s
d1p794s