Trwa ładowanie...

Wenus - siostra bliźniaczka Ziemi? Nowe badania rzucają cień na dotychczasowe odkrycia

Czy Wenus mogła być pełna niegdyś oceanów? Najnowsze badania mocno osłabiły nadzieję na to, że przed wiekami na bliźniaczej siostrze Ziemi panowały warunki sprzyjające rozwojowi życia.

Share
Wenus - siostra bliźniaczka Ziemi? Nowe badania rzucają cień na dotychczasowe odkryciaŹródło: flickr.com
d2wp0i1

Dzisiaj Wenus jest całkowicie osłoniętym chmurami "piekłem", gdzie temperatury sięgają ponad 370 stopni Celsjusza. Jednak niektórzy naukowcy są zdania, że we wczesnej historii Układu Słonecznego, Wenus mogła mieć klimat bardzo podobny do Ziemi.

We wrześniu zostały opracowane modele, na których próbowano przewidzieć, co doprowadziło do przemiany Wenus w gorącą pustynię. Najnowsze badania jednak sugerują, że na Wenus nie było nigdy oceanów pełnych wody, jak wcześniej sądzili naukowcy.

d2wp0i1

Poprzednie prace, oparte na chemii atmosfery i wyższych regionach Wenus, wskazywały na ciepłe i mokre środowisko. Nowe badania sugerują, że na planecie nie było wody, a lawa. Wyniki opracowano w oparciu o badanie składu skał na Wenus.

Zobacz też: Przypadkowe odkrycie wywołało poruszenie w NASA

Wcześniej naukowcy uważali, że góry i wyżyny składają się z granitu, podobnie jak kontynenty na Ziemi. Granit potrzebuje dużo wody do uformowania, więc oczywistym wydawał się wniosek, że na Wenus również ona występowała. Jednak badanie płaskowyżu Ovda Regio na Wenus - odwzorowanego danymi radarowymi zebranymi przez misję Magellana, która badała Wenus w latach 1989–1994 - pokazuje, że przepływ fal radiowych jest bardziej typowy dla skały bazaltowej.

- Jeśli wyżyny Ovda Regio są zbudowane ze skały bazaltowej, podobnie jak większość Wenus, prawdopodobnie zostały one ściśnięte do ich obecnych wysokości przez siły wewnętrzne, jak góry powstałe w wyniku ruchów płyt tektonicznych na Ziemi - przyznał Allan Treiman, naukowiec z Instytutu Księżycowego i Planetarnego.

Badanie zostało opublikowane w Journal of Geophysical Research: Planets.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d2wp0i1

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2wp0i1
d2wp0i1
Więcej tematów