Ważny sygnał dla Kim Dzong Una. Wysłały go mocarstwa
Stany Zjednoczone, Korea Południowa oraz Japonia przeprowadziły wspólne manewry w powietrzu z udziałem bombowców B-1B, myśliwców F-15K i myśliwców F-2. Ćwiczenia były reakcją na ostatnie wystrzelenie przez Koreę Północną pocisków hipersonicznych i balistycznych. Według serwisu Bulgarian Military były pokazem sił i wiadomością dla Kim Dzong Una.
W ćwiczeniach, które odbyły się w środę 15 stycznia, wzięły udział amerykańskie bombowce B-1B, południowokoreańskie myśliwce F-15K i japońskie myśliwce F-2. Manewry były częścią działań podejmowanych na rzecz wzmocnienia bezpieczeństwa w regionie i gotowości do reagowania na pojawiające się zagrożenia ze strony Korei Północnej.
Bombowce B-1B - element strategii odstraszania USA
Bombowce B-1B odgrywają kluczową rolę w strategii odstraszania Stanów Zjednoczonych i ich sojuszników w regionie Pacyfiku. Te strategiczne bombowce dalekiego zasięgu, które zostały wprowadzone do służby w październiku 1986 r. przeszły wiele modernizacji, dzięki czemu wciąż nadają się do prowadzenia precyzyjnych działań z wykorzystaniem nowoczesnego uzbrojenia armii USA.
Samoloty te odegrały istotną rolę w licznych konfliktach zbrojnych, takich jak operacje w Iraku, Afganistanie czy byłej Jugosławii. Warto jednak zaznaczyć, że w nadchodzących latach starzejąca się flota bombowców B-1B zostanie zastąpiona nowymi bombowcami stealth B-21 Raider.
Bombowiec B-1B Lancer to maszyna zaprojektowana przez firmę Rockwell International i obecnie produkowana przez Boeinga. Samolot charakteryzuje się zmienną geometrią skrzydeł, która pozwala mu na optymalizację osiągów w różnych fazach lotu. Ich rozpiętość wynosi od 23,84 metra przy maksymalnym ich złożeniu do 41,8 metra w pełnym rozłożeniu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Sztuka podróżowania - DS7
Dzięki czterem silnikom General Electric F101-GE-102, bombowiec osiąga prędkość maksymalną rzędu 1,25 Mach na dużych wysokościach, chociaż jego głównym atutem jest zdolność do lotów z wysoką prędkością na niskich pułapach. To ostatnie sprawia, że może skutecznie omijać systemy obrony powietrznej przeciwnika.
Zasięg samolotu wynosi ok. 12 000 kilometrów bez tankowania w powietrzu, co czyni go idealnym narzędziem do realizacji misji dalekiego zasięgu. B-1B ma także możliwość tankowania w locie. Bombowiec może przenosić aż 56,7 tony uzbrojenia, co obejmuje zarówno bomby konwencjonalne, jak i precyzyjne środki rażenia. W jego arsenale znajdują się m.in. bomby JDAM (Joint Direct Attack Munition), czy pociski JASSM (Joint Air-to-Surface Standoff Missile).
Co ważne, B-1B Lancer nie pełni już roli nosiciela broni jądrowej, z której zrezygnowano w ramach porozumień międzynarodowych. Skoncentrowano się natomiast na jego zdolnościach do przeprowadzania precyzyjnych uderzeń konwencjonalnych.