Ważne wsparcie z Belgii. Zostanie sfinansowane z pieniędzy Rosjan

AIM-120 AMRAAM podwieszony pod FA-18D Hornet.
AIM-120 AMRAAM podwieszony pod FA-18D Hornet.
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons
Karolina Modzelewska

13.05.2023 10:31, aktual.: 16.05.2023 12:30

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Belgia zatwierdziła nowy pakiet pomocy dla Ukrainy, o czym informuje oficjalny serwis belgijskiego rządu. Ma on wesprzeć "Ukrainę i ludność ukraińską w przygotowaniu kontrofensywy przeciwko Rosji". Władze zdecydowały, że na ten cel przeznaczą 92 mln euro pochodzących z podatków od zamrożonych rosyjskich aktywów w Belgii. Połowa tej kwoty, czyli 46 mln euro zostanie wydana na wsparcie wojskowe, w tym na dostawy pojazdów opancerzonych, broni i amunicji. Wyjaśniamy, co Ukraina może otrzymać.

Belgia jest po stronie Ukrainy od początku wojny. Potwierdziłem to w zeszłym tygodniu Wołodymyrowi Zełenskiemu podczas naszego spotkania w Hadze, gdzie rozmawialiśmy o potrzebach. Sukces ukraińskiego kontrataku – ofensywa ma kluczowe znaczenie dla zakończenia wojny, a dodatkowe wsparcie, które dziś obiecała Belgia, pomoże - poinformował Alexander De Croo, premier Belgii.

Belgia przekaże Ukrainie nowy pakiet wsparcia wojskowego

Na razie Belgia nie przekazała szczegółowych informacji na temat sprzętu, który wejdzie w skład pakietu wsparcia wojskowego o wartości 46 mln euro dla Ukrainy. Wiadomo jedynie, że będą to m.in. pojazdy opancerzone, broń oraz amunicja. To nie pierwszy raz, kiedy Belgia zdecydowała się na taki gest. Od początku wojny ten kraj przekazał Ukrainie sporo cennego uzbrojenia i amunicji, które pochodziły z zasobów resortu obrony lub były kupowane od belgijskiego przemysłu zbrojeniowego.

Kijów otrzymał m.in. pociski powietrze-powietrze AIM-120 AMRAAM, wyrzutnie przeciwlotnicze Mistral, karabinki szturmowe SCAR, karabiny maszynowe Minimi kalibru 5,56 mm i M2 kalibru 12,7 mm. Na szczególną uwagę zasługują wspomniane pociski AIM-120 AMRAAM, a także wyrzutnie przeciwlotnicze Mistral. Tego typu pociski mogą być wykorzystywanie nie tylko przez samoloty, ale także przez system przeciwlotniczy NASAMS, który posiada już Ukraina. W tym wypadku dochodzi jednak do zmniejszenia maksymalnego zasięgu pocisku ze 100-160 km w zależności od wersji pocisku do ok. 40 km.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

To nie są pieniądze Belgów, to są pieniądze Rosjan, których nie przejmiemy, tylko przeznaczymy na wsparcie naszych przyjaciół z Ukrainy - podkreślił Alexander De Croo.

Te kierowane pociski rakietowe powietrze — powietrze średniego zasięgu są rozwiązaniem typu odpal i zapomnij, w którym wykorzystano połączenie nawigacji inercyjnej oraz aktywnej głowicy radiolokacyjnej. AIM-120 AMRAAM działa w każdych warunkach pogodowych, a Ukraińcy mogą używać tych pocisków do eliminacji rosyjskich samolotów i śmigłowców, dronów, a w niektórych przypadkach nawet pocisków manewrujących. Oprócz tych pocisków Belgia przekazała Ukrainie wyrzutnie przeciwlotnicze Mistral.

Jak już informowaliśmy, Mistral jest francuskim systemem przeciwlotniczych pocisków rakietowych bardzo krótkiego zasięgu (VSHORAD), produkowanym przez koncern zbrojeniowy MBDA (wcześniej Matra BAE Dynamics). Mistral MANPADS (ang. Man-portable air-defence system) to przenośny przeciwlotniczy zestaw rakietowy ppzr. System tworzy pocisk Mistral oraz wyrzutnia wyposażona m.in. w optyczny zestaw celowniczy, nocny system wizyjny i system identyfikacji "przyjaciel lub wróg".

Lekka przenośna wyrzutnia może być wykorzystywana samodzielnie lub uruchomiana z pokładu pojazdów opancerzonych, statków, helikopterów czy dachów budynków. Pociski Mistral zaliczane są do kategorii odpal i zapomnij. W ich przypadku zastosowano zaawansowaną technologię naprowadzania na podczerwień, która po odpaleniu jest w pełni autonomiczna. Pocisk może lecieć na maksymalnej wysokości 3 km, jego maksymalna prędkość to 930 m/s, a maksymalny zasięg to 7,5 km.

Karolina Modzelewska, dziennikarka Wirtualnej Polski