Warszawa. Oddano 63 tys. plastikowych butelek. Za punkty można odebrać nagrody

Warszawa. Oddano 63 tys. plastikowych butelek. Za punkty można odebrać nagrody

Warszawa. Oddano 63 tys. plastikowych butelek. Za punkty można odebrać nagrody
Źródło zdjęć: © um.warszawa.pl
Adam Bednarek
09.09.2019 07:51, aktualizacja: 12.09.2019 10:00

W Warszawie oddają butelki i inne odpady, zgarniają punkty, które wymieniają na nagrody. Warszawiacy polubili recyklomaty, o czym świadczą statystyki.

"Ponad 63 tys. plastikowych butelek, 15 tys. szklanych i 2 tys. puszek – tyle sztuk surowców mieszkańcy Warszawy włożyli do recyklomatów" - czytamy na stronie warszawskiego urzędu miasta.

- Cieszę się, że warszawianki i warszawiacy tak chętnie korzystają z recyklomatów. To innowacyjny projekt, ponieważ nagrodą za działanie na rzecz ekologii jest m.in. rozrywka, na przykład bilet na spektakl teatralny czy seans filmowy. Jednocześnie przypominamy mieszkańcom, że butelki i puszki są wartościowymi surowcami, które można ponownie wykorzystać – mówi Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy.

Automaty postawiono w połowie lipca. Urządzenia powstały dzięki współpracy Coca-Coli oraz Fundacji Nasza Ziemia, a dostarcza je firma EcoTech System.

Zobacz też: Naukowcy donoszą: GMO jest koniecznością, żeby wykarmić planetę

Zdobyte punkty wymienia się na nagrody: zniżki na kawę, bilet do kina czy teatru. Np. na samym początku wystarczyło pięć punktów, by zgarnąć kupon na darmową "małą czarną" w popularnej kawiarni. Jeden wrzucony śmieć to jeden punkt.

Obecnie w Warszawie działać będą dwa takie recyklomaty - jeden przy ul. Ząbkowskiej, drugi na pl. Mirowski od strony parku, niedaleko Hali Gwardii. Wcześniej maszyna działała na pl. Bankowym. Docelowo w stolicy ma być w sumie dziesięć automatów.

Oby kolejne miasta poza Warszawą zdecydowały się wprowadzić podobne urządzenia, bo jak widać mieszkańcy chętnie oddają odpady, które później można wykorzystać.

Recyklomat - jak to działa?

Żeby móc zbierać punkty potrzebna jest aplikacja o nazwie - ECO Portfel.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)