Warszawa. Oddano 63 tys. plastikowych butelek. Za punkty można odebrać nagrody

Warszawa. Oddano 63 tys. plastikowych butelek. Za punkty można odebrać nagrody
Źródło zdjęć: © um.warszawa.pl
Adam Bednarek

09.09.2019 07:51, aktual.: 12.09.2019 10:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W Warszawie oddają butelki i inne odpady, zgarniają punkty, które wymieniają na nagrody. Warszawiacy polubili recyklomaty, o czym świadczą statystyki.

"Ponad 63 tys. plastikowych butelek, 15 tys. szklanych i 2 tys. puszek – tyle sztuk surowców mieszkańcy Warszawy włożyli do recyklomatów" - czytamy na stronie warszawskiego urzędu miasta.

- Cieszę się, że warszawianki i warszawiacy tak chętnie korzystają z recyklomatów. To innowacyjny projekt, ponieważ nagrodą za działanie na rzecz ekologii jest m.in. rozrywka, na przykład bilet na spektakl teatralny czy seans filmowy. Jednocześnie przypominamy mieszkańcom, że butelki i puszki są wartościowymi surowcami, które można ponownie wykorzystać – mówi Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy.

Automaty postawiono w połowie lipca. Urządzenia powstały dzięki współpracy Coca-Coli oraz Fundacji Nasza Ziemia, a dostarcza je firma EcoTech System.

Zdobyte punkty wymienia się na nagrody: zniżki na kawę, bilet do kina czy teatru. Np. na samym początku wystarczyło pięć punktów, by zgarnąć kupon na darmową "małą czarną" w popularnej kawiarni. Jeden wrzucony śmieć to jeden punkt.

Obecnie w Warszawie działać będą dwa takie recyklomaty - jeden przy ul. Ząbkowskiej, drugi na pl. Mirowski od strony parku, niedaleko Hali Gwardii. Wcześniej maszyna działała na pl. Bankowym. Docelowo w stolicy ma być w sumie dziesięć automatów.

Oby kolejne miasta poza Warszawą zdecydowały się wprowadzić podobne urządzenia, bo jak widać mieszkańcy chętnie oddają odpady, które później można wykorzystać.

Recyklomat - jak to działa?

Żeby móc zbierać punkty potrzebna jest aplikacja o nazwie - ECO Portfel.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (8)
Zobacz także