W UE coraz więcej szybkiego internetu

W UE coraz więcej szybkiego internetu

26.11.2010 09:17

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W połowie 2010 r. przepustowość 29 proc. szerokopasmowych łączy internetowych w UE przekraczała 10 megabitów na sekundę (Mb/s). To o 15 proc. więcej niż rok wcześniej - wynika z danych, które w czwartek opublikowała Komisja Europejska

Według danych Komisji Europejskiej, szerokopasmowe łącza internetowe w Europie są szybsze niż rok temu. Dostęp do szybkiego internetu staje się też w Europie coraz powszechniejszy - na stu mieszkańców przypada 25,6 jego abonentów, podczas gdy rok wcześniej wskaźnik ten wynosił 23,9.

Obraz
© (fot. Jupiterimages)

O 4. proc. wzrosła liczba osób korzystających z internetu mobilnego - na stu mieszkańców przypada już 6 urządzeń zapewniających mobilny dostęp szerokopasmowy.

W połowie 201. r. przepustowość prawie jednej trzeciej łączy szerokopasmowych w UE przekraczała 10 Mb/s (w lipcu 2009 r. odsetek ten wynosił 15 proc.). W przypadku 5 proc. łączy internetowych w UE średnia przepustowość wynosiła 30 Mb/s lub więcej (ale tylko 0,5 proc. łączy zapewnia przepustowość wynoszącą 100 Mb/s lub więcej).

Jednak, jak informuje KE, nadal pozostaje wiele do zrobienia, aby osiągnąć cele zapisane w europejskiej agendzie cyfrowej - zapewnienie wszystkim internetu o przepustowości wynoszącej co najmniej 3. Mb/s oraz zapewnienie połowie europejskich gospodarstw domowych dostępu szerokopasmowego o przepustowości przekraczającej 100 Mb/s.

Według najnowszych danych statystycznych między lipcem 200. r. a lipcem 2010 r. liczba łączy szerokopasmowych w całej UE wzrosła o 8 proc. (rok wcześniej o 11 proc.) Według stanu z lipca 2010 r. w UE jest ponad 128 mln stałych szerokopasmowych łączy internetowych, z czego 9 milionów zainstalowano w okresie od lipca 2009 r. do lipca 2010 r. W UE jest około 220 milionów gospodarstw domowych.

Najczęściej wykorzystywaną technologią dostępu szerokopasmowego w Europie pozostaje DSL (Digital Subscriber Line), która zapewnia 10. milionów łączy, ale jej udział w rynku maleje na rzecz szybszych sieci światłowodowych oraz łączy kablowych (opartych na Docsis 3.0, czyli ulepszonych sieciach kablowych zapewniających bardzo szybki internet). Dostęp do łączy światłowodowych dla odbiorców domowych wzrósł w okresie od lipca 2009 r. do lipca 2010 r. o 40 proc., ale stanowi obecnie nie więcej niż 1,7 proc. ogółu łączy w Europie i oferowany jest jak dotąd w niewielu państwach (np. w Szwecji, gdzie 24 proc. łączy szerokopasmowych działa w oparciu o sieci światłowodowe).

Mobilny dostęp szerokopasmowy (np. dla laptopów) staje się coraz popularny w kilku państwach członkowskich, zwłaszcza w Finlandii (21,5 mobilnych łączy szerokopasmowych na stu obywateli), w Austrii (16,7), Szwecji (14), Danii (13,4. i w Portugalii (12,1).

Jak podała KE, nowe usługi w branży rozrywkowej i w świecie biznesu, takie jak telewizja o wysokiej rozdzielczości i wideokonferencje, wymagają wprowadzenia internetu o jeszcze większej przepustowości niż ta, jaka jest dostępna w Europie. Dopiero wtedy UE będzie mogła dorównać światowym liderom w tej dziedzinie, takim jak Korea Południowa i Japonia.

Źródło artykułu:PAP
internetunia europejskaświatłowód