W Rosji rozbił się samolot Embraer Legacy. Na liście pasażerów był Jewgienij Prigożyn

Embraer Legacy - taki samolot robił się w Rosji w obwodzie twerskim (zdjęcie ilustracyjne)
Embraer Legacy - taki samolot robił się w Rosji w obwodzie twerskim (zdjęcie ilustracyjne)
Źródło zdjęć: © Aerospace Technology
Łukasz Michalik

23.08.2023 20:02, aktual.: 24.08.2023 06:48

Szef Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn był na liście pasażerów samolotu Embraer Legacy 600, który 23 sierpnia po południu rozbił się w Rosji w obwodzie twerskim. Wyjaśniamy, jaką maszyną zwykł podróżować były bliski współpracownik Władimira Putina i niedoszły buntownik.

Po nieudanym puczu Jewgienij Prigożyn przeniósł się do Białorusi, ale późniejsza publikacja zdjęcia na tle afrykańskiego krajobrazu sugeruje, że szef Grupy Wagnera powrócił do Afryki, próbując bronić swoich wpływów i interesów przed przejęciem przez popleczników Putina.

Najnowsze doniesienia wskazują, że Prigożyn zdecydował się także na podróż do Rosji. Wyprawa okazała się pechowa, bo samolot, którym - według źródeł rosyjskich - leciał, spadł i rozbił się, uśmiercając całą załogę i pasażerów.

Na ich liście, poza Prigożynem, prawdopodobnie był także jego najbliższy współpracownik, neonazista Dmitrij Utkin, od którego pseudonimu – "Wagner" – pochodzi nazwa grupy najemników.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Rosjanie lecieli samolotem Embraer Legacy, zarejestrowanym pod numerem RA-02795 i należącym do Grupy Wagnera.

Embraer Legacy 600 - samolot Grupy Wagnera

To spory, biznesowy odrzutowiec, który od wcześniejszych wersji, bazujących na modelu ERJ-135, można łatwo odróżnić dzięki wingletom na końcach skrzydeł. To charakterystyczne, wygięte w górę zakończenia płata, rozpraszające wiry indukcyjne, a tym samym redukujące zużycie paliwa i zwiększające zasięg samolotu.

Ten w przypadku niewielkiej maszyny jest znaczny - Embraer Legacy może latać nawet na dystansach rzędu 6-7 tys. km, osiągając pułap 12 km. Jest napędzany dwoma silnikami Rolls-Royce AE 3007, pozwalającymi mu uzyskać prędkość do Mach 0,8 (ok. 850 km/h na pułapie12 km).

Embraer Legacy ma 26 metrów długości, 21 metrów rozpiętości skrzydeł i może przenosić około 2300 kg ładunku. Załogę stanowi dwóch pilotów, a w kabinie pasażerskiej mieści się do 14 osób.

Według informacji podawanych przez Rosjan na pokładzie RA-02795 znajdowało się trzech członków załogi i siedmiu pasażerów. Wszyscy zginęli.

Łukasz Michalik, dziennikarz Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie