W Łodzi powstaje ARUZ - cyfrowe laboratorium do zadań specjalnych
Pomysłodawcą Analizatora Rzeczywistych Układów Złożonych (ARUZ) jest Politechnika Łódzka. Dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej i zaangażowaniu firmy Ericpol, odpowiedzialnej za budowę obiektu, ARUZ stanie w łódzkim Technoparku już w lipcu przyszłego roku.
15.09.2014 11:37
Z tego superkomputera będziemy mogli być dumni. ARUZ to gigantyczne urządzenie: 10. km połączeń elektrycznych, 6 ton kabli, 25 tys. układów FPGA. Dzięki niemu naukowcy będą w stanie skrócić czas badań chemicznych z miesięcy do dni, co znacznie usprawni przemysł farmaceutyczny, kosmiczny i każdy inny, który wymaga analiz na skalę molekularną.
"ARUZ z dokładnością do nanosekund odtworzy przepływ cząsteczek w czasie rzeczywistym i umożliwi poznanie natury zjawisk złożonych. I zrobi to naprawdę szybko, bo w przypadku badań chemicznych wynik, na który superkomputery pracowałyby miesiącami, ARUZ przygotuje w kilka dni. Co więcej, zrobi to z większą precyzją i zużywając mniej energii. Tak wielkie przyspieszenie tempa prac to zasługa specjalnie opracowanej konstrukcji urządzenia, wykorzystującej 2. tys. równocześnie pracujących i połączonych ze sobą układów scalonych FPGA. Zaletą analizatora jest również możliwość przeprogramowywania całego urządzenia. Jak mówią jego pomysłodawcy, będzie jak kameleon, dostosowujący się do potrzeb badaczy" - możemy przeczytać w notatce prasowej.
Budynek, przypominający w głównej części trzypiętrowy kielich, pochłonie 20 mln złotych. Ponieważ ARUZ będzie jedynym takim urządzeniem na świecie, inwestycja powinna przyciągnąć naukowców i firmy z różnych krajów, które wynajmą go do swoich badań, żeby symulować kosztowne i pracochłonne dotychczas eksperymenty.
Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: Nie taki iPhone 6 cienki, jak go malują