W Iranie odkryto tajemniczy mur. Archeolodzy zaskoczeni
Na terenie zachodniego Iranu dokonano zaskakującego odkrycia. Archeolodzy znaleźli pozostałości starożytnej budowli, która mierzyła aż 115 kilometrów. Chociaż naukowcy niewiele wiedzą na temat tajemniczego muru, okoliczni mieszkańcy znają go od dawna.
06.11.2019 | aktual.: 07.11.2019 07:52
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Pozostałości kamiennej budowli odkryto w hrabstwie Sar Pol-e Zahab w zachodnim Iranie. Mur rozciąga się od znajdujących się na północy gór Bamu, aż do południowej wioski Zhaw Marg. Konstrukcja mierzy około 115 kilometrów, a więc prawie tyle co słynny wał Hadriana, wzniesiony w II. wieku n.e. przez Rzymian w północnej Brytanii.
- Przy szacowanej objętości około miliona metrów sześciennych kamienia, budowa muru wymagałaby znacznych zasobów w postaci siły roboczej, materiałów i czasu. Budowla była wykonana z naturalnych, lokalnych materiałów, takich jak bruk czy głazy z zaprawą gipsową - powiedział Sajjad Alibaigi z Uniwersytetu w Teheranie.
Po zbadaniu ceramiki znalezionej wzdłuż muru, archeolodzy ocenili, że konstrukcja została wzniesiona pomiędzy IV w. p.n.e. i VI w. n.e.
Chociaż mur nie był znany archeologom, to mieszkający w jego pobliżu ludzie znali go doskonale. Miejscowa ludność określa budowlę jako mur Gawri. Naukowcy nie są w stanie określić, kto i dlaczego wzniósł konstrukcję. Z powodu złego stanu zachowanych fragmentów, nie mogą również dokładnie ocenić szerokości i wysokości budowli. Według wstępnych analiz miała ona 4 metry szerokości i około 3 metry wysokości.
- Nie wiadomo, czy mur miał charakter obronny czy symboliczny - wyjaśnił Alibaigi.
Eksperci twierdzą, że tajemniczy mur mógł wyznaczać granicę starożytnego imperium. Konstrukcja mogła zostać wzniesiona przez Partów lub Sasanidów, którzy zbudowali na terenie starożytnego Iranu liczne zamki, miasta i systemy nawadniające.