W fabryce BMW pracują roboty. Radzą sobie znakomicie
Humanoidalne roboty opracowane przez firmę Figure AI pokazują swoje możliwości na zadziwiającym nagraniu. Maszyny z powodzeniem realizują proste czynności w fabryce BMW. Czy właśnie tak prezentuje się zwiastun nadchodzących zmian na rynku pracy?
Jeszcze dekadę temu rozważania na temat zastąpienia ludzi robotami postrzegane były jako naukowa fikcja. Dziś, w dobie zawrotnego rozwoju sztucznej inteligencji oraz robotyki, taka wizja ma znamiona prawdy. Dowodem na to będą wysiłki giganta technologicznego Boston Dynamics i nie tylko.
Okazuje się, że kolejne firmy konsekwentnie rozwijają swoje humanoidalne maszyny. Dość wspomnieć o Tesla Optimus czy bohaterze tego artykułu, czyli robocie o nazwie Figure 02. Ten już teraz uczestniczy w procesie produkcyjnym samochodów, wykonując proste czynności manualne.
Figure 02 w fabryce BMW - co potrafi robot?
Figure 02 to dzieło firmy Figure AI, które z powodzeniem i z olbrzymią łatwością odnajduje się w procesie produkcyjnym samochodów marki BMW. Humanoidalny robot zasilany jest energią elektryczną; wydajność maszyny to pięć godzin, w trakcie których Figure 02 podejmie się wykonania nawet 1000 operacji.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Maszyna mierzy 168 cm i waży ok. 68 kg. Największy atut Figure 02 to bez wątpienia zręczność. Popis jego umiejętności zawarto w intrygującym nagraniu. Co istotne, materiał pokazuje, że producent robotów stawia nie tylko na ich jakość, ale i liczbę - jedno z ujęć pokazuje aż trzy maszyny, które przenoszą elementy we wskazane miejsce.
Według "The Sun" technologia ta ma potencjał zrewolucjonizować przemysł produkcyjny, przynosząc korzyści zarówno firmom, jak i konsumentom na całym świecie.
Szansa czy zagrożenie?
Firma Figure AI hucznie deklaruje, że dostarczy "miliony robotów do firm i domów na całym świecie". Użycie tego rodzaju maszyn na większą skalę z pewnością sprawi, że rynek będzie musiał się dostosować. Główną, powszechnie znaną obawą jest niepewna przyszłość wykwalifikowanych pracowników.
Niemniej, wprowadzenie humanoidalnych robotów może również oznaczać szansę, bowiem każda maszyna potrzebuje odpowiedniego zaplecza technicznego oraz serwisowania.
Sebastian Barysz, dziennikarz Wirtualnej Polski