Trwa ładowanie...
d35gs2b

W Czarnobylu nadal jest niebezpiecznie. Odkryto nowe ogniska promieniowania

Minęły już ponad 33 lata od katastrofy w Czarnobylu. Wydawałoby się, że okoliczne tereny powinny być już w miarę bezpieczne. Tymczasem wykryto nowe ogniska promieniowania.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Okolice Czarnobyla nadal są bardzo niebezpieczne
Okolice Czarnobyla nadal są bardzo niebezpieczne (Narodowe Centrum Robotyki Jądrowej)
d35gs2b

Naukowcy z Uniwersytetu w Bristolu oraz Narodowe Centrum Robotyki Jądrowej przeprowadzili badania w Czarnobylskiej Strefie Wykluczenia. Za pomocą dronów, wyposażonych w specjalistyczne narzędzia do pomiaru skażenia radioaktywnego, przebadano tereny w okolicy Czerwonego Lasu i wsi Burakówka.

Korzystając z systemu LiDAR, drony zmapowały ponad 15 kilometrów kwadratowych powierzchni. Aby tego dokonać, zespół naukowców przez 10 dni przeprowadził 50 misji. Okazało się, że na przebadanych terenach promieniowanie jest tak silne, że w ciągu kilku godzin można by "wyrobić" roczną normę.

d35gs2b

Nie dziwne więc, że strefa wciąż jest zamknięta i objęta specjalną ochroną. Chociaż uznaje się, że w rejonie miasta Prypeć można bezpiecznie spacerować, w rzeczywistości w okolicy wciąż pozostają tereny, w których lepiej nie przebywać.

Czytaj też: „Nie wiedzieliśmy, że to reaktor. Nikt nam tego nie powiedział”

Niewykluczone, że korzystając z aktualnych danych, władze Ukrainy przeprowadzą aktualizację zagrożonej strefy. Należy pamiętać, że na skażony obszar wchodzą nie tylko ludzie, ale także zwierzęta. Część z nich zamieszkuje te tereny, i należy obserwować wpływ promieniowania na te organizmy.

d35gs2b

Zobacz też wideo: Katastrofa tunguska - co o niej wiemy?

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: GeekWeek

d35gs2b

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco


d35gs2b

d35gs2b
d35gs2b