W‑3PL Głuszec - polski śmigłowiec bojowy. Polska armia może niebawem otrzymać więcej tych maszyn
Wojsko przymierza si ę do pozyskania kolejnych śmigłowców uderzeniowych W-3PL Głuszec. To zbudowany na podstawie Sokoła polski śmigłowiec wsparcia pola walki. W tej chwili w Wojskach Lądowych znajduje się osiem tych maszyn.
Inspektorat Uzbrojenia Wojska Polskiego poinformował o rozpoczęciu dialogu technicznego w temacie modernizacji śmigłowców W-3 Sokół znajdujących się na stanie Wojsk Lądowych WP. Nie jest to jeszcze równoznaczne ze złożeniem zamówienia na Głuszce, a jest dopiero pierwszym krokiem w tym procesie.
Dziś Wojsko Polskie dysponuje ośmioma śmigłowcami wsparcia pola walki W-3PL Głuszec. Jest to głęboka modernizacja polskiego Sokoła produkowanego przez zakłady lotnicze PZL Świdnik. Osiem latających maszyn w Wojskach Lądowych zostało zaprojektowanych wspólnie przez inżynierów z zakładów w Świdniku oraz Instytutu Technicznego Wojsk Lotniczych w Warszawie.
Armia planowała przerobić wszystkie Sokoły w Wojskach Lądowych na uzbrojone Głuszce, jednak na początku zdecydowano się na pozyskanie ośmiu sztuk. Ostatnia partia tych maszyn została dostarczona w lipcu 2016 roku. Modernizacja śmigłowców W-3 Sokół do wariantu W-3PL Głuszec objęła przede wszystkim:
- zainstalowanie nowej awioniki zintegrowanej z komputerem misji,
- wyposażenie w umieszczony "pod nosem" śmigłowca karabin maszynowy zintegrowany ze zdalnie sterowanym systemem strzeleckim,
- wyposażenie w skrzydła mogące przenosić różne typy uzbrojenia, m.in. przeciwpancerne pociski kierowane Spike.
Śmigłowiec W-3PL Głuszec został zaprezentowany na tegorocznych targach wojskowych MSPO 2018 w Kielcach z nowym uzbrojeniem - rakietą powietrze-ziemia Spike 2 ER. Unowocześniona rakieta izraelskiej produkcji może pochwalić się zasięgiem zwiększonym do 16 km. Spike 2 ER może być instalowany na Głuszcach i może wykorzystywać narzędzia obserwacyjno-celownicze Rafael Toplite, które już znajdują się na wyposażeniu śmigłowców.
Dialog techniczny w sprawie modernizacji ponad 30 śmigłowców W-3 Sokół w Wojskach Lądowych WP potrwa do lutego 2019.
W temacie wypowiedzieli się przedstawiciele PZL-Świdnik:
„Z zadowoleniem przyjęliśmy informację o zamiarze przeprowadzenia przez Inspektorat Uzbrojenia procedury dialogu technicznego związanego z modernizacją śmigłowców W-3 Wojsk Lądowych do wersji W-3WA WPW (Wsparcia Pola Walki). Jesteśmy przekonani, że posiadamy niezbędne umiejętności, wiedzę i doświadczenie, które pozwolą nam dostarczyć rozwiązanie, spełniające wszystkie wymagania naszego klienta. Zakładamy też udział Polskiej Grupy Zbrojeniowej w tym projekcie, wzmacniając dzięki temu ugruntowaną już współpracę między nami.
PZL-Świdnik jest jedynym producentem polskich śmigłowców, z ponad 65-letnim doświadczeniem w branży. Obecnie około 160 śmigłowców naszej konstrukcji służy w Polskich Siłach Zbrojnych, w tym zmodernizowane w ostatnich latach śmigłowce W-3WARM Anakonda i W-3PL Głuszec, będące najnowocześniejszymi wersjami sztandarowego śmigłowca W-3 Sokół. Sokoły są trzonem floty śmigłowcowej Wojska Polskiego, a Leonardo i PZL-Świdnik zobowiązują się do dalszej współpracy z polskim użytkownikiem w zakresie wsparcia eksploatacji tych maszyn.”