Trwa ładowanie...
d4cyrpo

W-3PL Głuszec - polski śmigłowiec bojowy. Polska armia może niebawem otrzymać więcej tych maszyn

Wojsko przymierza się do pozyskania kolejnych śmigłowców uderzeniowych W-3PL Głuszec. To zbudowany na podstawie Sokoła polski śmigłowiec wsparcia pola walki. W tej chwili w Wojskach Lądowych znajduje się osiem tych maszyn.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Głuszec to głęboko zmodernizowany śmigłowiec Sokół
Głuszec to głęboko zmodernizowany śmigłowiec Sokół (Leonardo)
d4cyrpo

Inspektorat Uzbrojenia Wojska Polskiego poinformował o rozpoczęciu dialogu technicznego w temacie modernizacji śmigłowców W-3 Sokół znajdujących się na stanie Wojsk Lądowych WP. Nie jest to jeszcze równoznaczne ze złożeniem zamówienia na Głuszce, a jest dopiero pierwszym krokiem w tym procesie.

Dziś Wojsko Polskie dysponuje ośmioma śmigłowcami wsparcia pola walki W-3PL Głuszec. Jest to głęboka modernizacja polskiego Sokoła produkowanego przez zakłady lotnicze PZL Świdnik. Osiem latających maszyn w Wojskach Lądowych zostało zaprojektowanych wspólnie przez inżynierów z zakładów w Świdniku oraz Instytutu Technicznego Wojsk Lotniczych w Warszawie.

Armia planowała przerobić wszystkie Sokoły w Wojskach Lądowych na uzbrojone Głuszce, jednak na początku zdecydowano się na pozyskanie ośmiu sztuk. Ostatnia partia tych maszyn została dostarczona w lipcu 2016 roku. Modernizacja śmigłowców W-3 Sokół do wariantu W-3PL Głuszec objęła przede wszystkim:

  • zainstalowanie nowej awioniki zintegrowanej z komputerem misji,
  • wyposażenie w umieszczony "pod nosem" śmigłowca karabin maszynowy zintegrowany ze zdalnie sterowanym systemem strzeleckim,
  • wyposażenie w skrzydła mogące przenosić różne typy uzbrojenia, m.in. przeciwpancerne pociski kierowane Spike.

Śmigłowiec W-3PL Głuszec został zaprezentowany na tegorocznych targach wojskowych MSPO 2018 w Kielcach z nowym uzbrojeniem - rakietą powietrze-ziemia Spike 2 ER. Unowocześniona rakieta izraelskiej produkcji może pochwalić się zasięgiem zwiększonym do 16 km. Spike 2 ER może być instalowany na Głuszcach i może wykorzystywać narzędzia obserwacyjno-celownicze Rafael Toplite, które już znajdują się na wyposażeniu śmigłowców.

d4cyrpo

Dialog techniczny w sprawie modernizacji ponad 30 śmigłowców W-3 Sokół w Wojskach Lądowych WP potrwa do lutego 2019.

W temacie wypowiedzieli się przedstawiciele PZL-Świdnik:

„Z zadowoleniem przyjęliśmy informację o zamiarze przeprowadzenia przez Inspektorat Uzbrojenia procedury dialogu technicznego związanego z modernizacją śmigłowców W-3 Wojsk Lądowych do wersji W-3WA WPW (Wsparcia Pola Walki). Jesteśmy przekonani, że posiadamy niezbędne umiejętności, wiedzę i doświadczenie, które pozwolą nam dostarczyć rozwiązanie, spełniające wszystkie wymagania naszego klienta. Zakładamy też udział Polskiej Grupy Zbrojeniowej w tym projekcie, wzmacniając dzięki temu ugruntowaną już współpracę między nami.

PZL-Świdnik jest jedynym producentem polskich śmigłowców, z ponad 65-letnim doświadczeniem w branży. Obecnie około 160 śmigłowców naszej konstrukcji służy w Polskich Siłach Zbrojnych, w tym zmodernizowane w ostatnich latach śmigłowce W-3WARM Anakonda i W-3PL Głuszec, będące najnowocześniejszymi wersjami sztandarowego śmigłowca W-3 Sokół. Sokoły są trzonem floty śmigłowcowej Wojska Polskiego, a Leonardo i PZL-Świdnik zobowiązują się do dalszej współpracy z polskim użytkownikiem w zakresie wsparcia eksploatacji tych maszyn.”

d4cyrpo

Podziel się opinią

Share

d4cyrpo

d4cyrpo
Więcej tematów