Uwaga na Herkulesa. Jedno ugryzienie może zabić w ciągu 15 minut
06.01.2024 12:43, aktual.: 06.01.2024 13:15
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Herkules to największy w historii samiec najniebezpieczniejszego pająka Australii - mierzy 8 cm i jest jednym z najbardziej zabójczych pająków na świecie.
Atrax solidus, czyli potocznie ptasznik australijski, nie jest największym pająkiem na świecie. Nie jest nawet największym pająkiem w Australii, jednak Herkules jest największym zaobserwowanym osobnikiem swojego gatunku. Został odnaleziony 80 km od Sydney i przekazany do Australian Reptile Park.
"Jesteśmy przyzwyczajeni do przekazywania parkowi całkiem dużych pająków, jednak otrzymanie tak dużego samca jest niesamowitym odkryciem" – stwierdziła Emma Teni, opiekunka pająków w Australian Reptile Park, w oświadczeniu przesłanym do IFLScience. Podkreśliła również, że zwykle widywane są pająki tego gatunku mierzące od 1 do 5 cm. Herkules ma aż 8 cm długości.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ogromny i zabójczy
Ptasznik australijski należy do niezwykle agresywnego gatunku i jest powszechnie uważany za najbardziej jadowitego pająka na świecie. Jego jad może zabić człowieka w ciągu 15 minut, z tym że samice są znacznie mniejsze i mniej jadowite niż samce. Jego szczękoczułki są w stanie przebić nawet paznokieć człowieka. Według Uniwersytetu w Melbourne odnotowano 13 zgonów z powodu tych pająków; jednakże od czasu opracowania antytoksyny na początku lat 80. XX wieku nie odnotowano żadnych zgonów.
Australijski Reptile Park poinformował, że Herkules będzie wykorzystywany do pozyskiwania jadu w celu przygotowywania antytoksyny. To jedyna tego typu instytucja, która zajmuje się pozyskiwaniem jadu z Atrax solidus. Tamtejsi specjaliści twierdzą, że dzięki takiej praktyce i skutecznemu wytwarzaniu antytoksyny mogą ocalić nawet 300 osób rocznie. "Mając w naszej kolekcji tak okazałego osobnika w naszym parku, możemy skutecznie pozyskiwać jego jad, co okaże się bardzo cenne dla naszego programu" - wyjaśniła Teni.
Klaudia Stawska, współpracownik WP Tech