Ten pająk może zabić lub ocalić. Zdumiewające odkrycie

Ten pająk może zabić lub ocalić. Zdumiewające odkrycie

Australijski pająk Atracidae
Australijski pająk Atracidae
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons
31.07.2021 15:06

Pająki z rodziny Atracidae stanowią śmiertelne zagrożenie dla ludzi. Jedno ich ukąszenie może zabić. Naukowcy odkryli jednak, że ich jad może być wykorzystany w medycynie. Miałby posłużyć do leczenia pacjentów, którzy przeszli zawał serca.

Naukowcy University of Queensland w Australii odkryli, że śmiertelny jad pająków Atracidae może posłużyć do ratowania ludzkiego życia. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu konkretnego białka, które może ocalić pacjentów po zawale serca.

Jad wspomnianych pająków jest dostatecznie trujący, by zabić dorosłego człowieka. Jednocześnie w jego składzie znajduje się białko Hi1a, które może przynosić duże korzyści w walce z konsekwencjami zawałów serca.

Podczas zawału w organizmie zaczyna brakować tlenu, co powoduje zakwaszenie środowiska komórkowego. To zaś prowadzi do apoptozy, co wiąże się z obumieraniem komórek. Białko Hi1a powstrzymuje transmisję tak zwanego sygnału śmierci oraz zapobiega obumieraniu komórek. Aktualnie nie istnieją leki, które mogłyby powstrzymać obumieranie komórek spowodowane zawałem serca.

Białko może pomóc w transporcie serc przeznaczonych do przeszczepu. Komórki takich organów obumierają, a podanie odpowiednich środków mogłoby znacząco wydłużyć czas, w którym serce musi być dostarczone do biorcy przeszczepu.

Choć badania jeszcze trwają, w fazie testów na komórkach serca potwierdzono, że białko blokuje wykrywanie kwasu w sercu, tym samym zapobiegając śmierci komórek. Zespół naukowców planuje, by w ciągu 2-3 lat rozpocząć testy kliniczne na ludziach.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)