ycipk-3qcr3j

USA pracuje nad pociskami ze sztuczną inteligencją. Same wybiorą cel

Jak informuje serwis Digital Trends, US Army pracuje nad rozwojem pocisków, które same będą wybierać i śledzić cel, póki nie trafią. Aktualnie trwa przetarg na zaprojektowanie i stworzenie Cannon-Delivered Area Effects Munition (C-DAEM).
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Amerykanie szukają nowych rozwiązań dla wojska
Amerykanie szukają nowych rozwiązań dla wojska (Wikimedia Commons CC BY-SA)
ycipk-3qcr3j

Amerykanie wykorzystują już wiele technologii "smart" w swoich siłach zbrojnych. Są nimi między innymi czujniki podczerwieni, które pozwalają pociskom wykrywać czołgi z odległości nawet 200 metrów. Teraz jednak US Army idzie o krok dalej, a ich nowy plan może szybko uzyskać miano kontrowersyjnego.

Już od kilku lat dużo mówi się o rozwoju sztucznej inteligencji, oraz maszyn do zabijania, których decyzje mają być podejmowane w oparciu o algorytmy. Powstały już całe ruchy społeczne, w sporej części inicjowane przez naukowców. Wyrażają całkowity sprzeciw rozwijaniu maszyn do zabijania opartych o sztuczną inteligencję.

Pociski Cannon-Delivered Area Effects Munition (C-DAEM)

ycipk-3qcr3j

Wymogi nowego przetargu opublikowanego przez US Army podaje serwis New Sciencist. Wśród wymienionych cech nowej broni, najbardziej w oczy rzuca się zdanie "pociski mają być zdolne uderzyć cele ruchome, nie znając ich precyzyjnej lokalizacji".

"W przeciwieństwie do broni kierowanej laserowo, która trafiła w cel obrany wcześniej przez człowieka, C-DAEM znajdzie cele samodzielnie" - czytamy w serwisie New Sciencist. Za pomocą algorytmów, pociski mają dokonywać analizy, co jest ich właściwym celem.

Zobacz też: USS Boxer strącił irańskiego drona. Amerykanie użyli niepozornej broni

ycipk-3qcr3j

Jednakże, rzecznik US Army zaprzecza, jakoby C-DAEM miały być bronią w pełni autonomiczną. "To nie jest broń autonomiczna, ani nie mamy takiego zamiaru. Poszukujemy zaawansowanych możliwości, by wystrzelony pocisk śledził swój cel, pomimo różnych zakłóceń, które mogłyby spowodować zmianę jego trajektorii" - tłumaczy rzecznik.

Źródło: Digital Trends / New Sciencist

ycipk-3qcr3j

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polub WP Tech
ycipk-3qcr3j
ycipk-3qcr3j
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-3qcr3j