USA posiadają broń biologiczną? Tak twierdzi chiński historyk

USA posiadają broń biologiczną? Tak twierdzi chiński historyk
Źródło zdjęć: © East News | LASKI DIFFUSION
Adam Gaafar

20.09.2021 07:47

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Amerykańskie laboratoria w pobliżu rosyjskich granic mogą wykorzystywać osiągnięcia Japończyków dotyczące badań nad bronią biologiczną – twierdzi chiński historyk Wu Eniuan. W jego ocenie jest to możliwe, ponieważ po wojnie USA objęły amnestią japońskich medyków i mikrobiologów.

Wu Eniuan wyraził taką opinię na międzynarodowym forum dotyczącym procesu w Chabarowsku, na którym sądzono kilkunastu byłych pracowników japońskiej Jednostki 731. Był to tajny ośrodek wojskowy, w którym prowadzono podczas II wojny światowej eksperymenty z groźnymi patogenami na chińskich cywilach oraz jeńcach. Niedawno FSB ujawniła dokumenty, z których ma wynikać, że Japończycy planowali wywołać wojnę biologiczną z ZSRR i USA.

Chiński historyk: Amerykanie otrzymali wyniki badań Japończyków

Wypowiedzi Wu Eniuana przytacza rosyjska agencja prasowa RIA Novosti. W komunikacie historyk jest przedstawiany jako pracownik Wuhan University oraz były dyrektor Instytutu Rosji. Zdaniem Eniuana amerykańskie laboratoria biologiczne mogą wykorzystywać do dziś wyniki doświadczeń prowadzonych w Jednostce 731.

Jak czytamy na stronie rosyjskiej agencji, podczas procesu w Chabarowsku, który odbył się w dniach 25-30 grudnia 1949 r. , świat po raz pierwszy "dowiedział się o planach wojny bakteriologicznej, której zapobiegły szybkie postępy Armii Czerwonej podczas kampanii na Dalekim Wschodzie w sierpniu 1945 r.".

Należy mieć jednak na uwadze, że taka argumentacja nie opiera się na jednoznacznych i bezsprzecznych dowodach, a atak Sowietów na Japonię był przede wszystkim wynikiem umowy zawartej na konferencji poczdamskiej.

Faktem jest natomiast, że po wojnie wielu medyków i mikrobiologów z Jednostki 731 zostało objętych amnestią przez USA. Historycy wskazują, że w zamian Amerykanie zażądali od nich udostępnienia tajnych wyników badań prowadzonych w ośrodku.

W moim przemówieniu na forum w Chabarowsku zwróciłem uwagę, że w tamtych latach Amerykanie zebrali wszystkie materiały związane z rozwojem broni bakteriologicznej przez Jednostkę 731 – mówi Eniuan.

USA korzystają z doświadczeń Jednostki 731?

Zdaniem chińskiego historyka materiały z wynikami badań Japończyków zostały dostarczone do amerykańskiej bazy wojskowej Fort Detrick, gdzie do dziś znajduje się główne laboratorium biochemiczne Pentagonu. Ekspert wspomniał, że po wojnie do bazy zaproszono szefa Jednostki 731, mikrobiologa gen. Shiro Ishii’ego w charakterze "wysoko postawionego doradcy odpowiedzialnego za rozwój broni bakteriologicznej".

Dlatego można śmiało powiedzieć, że badania w Fort Detrick wykorzystywały materiały dostarczone przez Shiro Ishii’ ego – stwierdził Wu Eniuan. Dodał, że Stany Zjednoczone posiadają obecnie około 200 laboratoriów takich jak Fort Detrick, a część z nich znajduje się nieopodal chińskich i rosyjskich granic.

Na forum w Chabarowsku upubliczniono dane o zbrodniach Jednostki 731, a z punktu widzenia ciągłości historycznej pojawiają się podejrzenia o powiązania między tymi bazami i wspomnianym ośrodkiem – podkreślił chiński badacz, cytowany przez RIA Novosti.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie