Trwa ładowanie...
dut681l

USA. Polska doceniona w uchwalonym budżecie na 2020 rok. "Odgrywa ważną rolę w NATO"

Kongres USA docenia sojusz z Polską. W przegłosowanym we wtorek, przez Senat Stanów Zjednoczonych budżecie obronnym na 2020 rok, potwierdzono zobowiązania wobec naszego kraju.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Kongres USA uchwalił budżet obronny na 2020 rok
Kongres USA uchwalił budżet obronny na 2020 rok (Shutterstock.com)
dut681l

We wtorek, senat USA przy poparciu większości republikanów i demokratów (86 senatorów za, 8 przeciw), uchwalił budżet obronny na 2020 rok. Wcześniej, prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump poinformował o natychmiastowym podpisaniu ustawy, gdy ta zostanie przyjęta przez kongres i trafi do niego na biurko.

W budżecie doceniono wkład Polski w budowanie siły obronnej NATO, podniesienie wydatków na obronność do 2 procent PKB oraz obecność amerykańskich żołnierzy na naszym terenie.

- Stany Zjednoczone potwierdzają swoje poparcie dla zasady kolektywnej obrony z artykułu 5. Paktu Północnoatlantyckiego dla członków NATO, w tym Polski. USA docenia ważną rolę, którą Polska odgrywa w NATO w wysiłkach, by utrzymać wiarygodne działania odstraszające w Europie - czytamy w projekcie ustawy.

Czytaj także: Nowa podwodna broń. Wojsko USA właśnie ją testuje

dut681l

Polska "ważnym sojusznikiem USA"

- Polska jest wartościowym sojusznikiem w NATO od 1999 roku i ważnym sojusznikiem USA. Polskie oddziały włożyły bardzo wiele w operacjach w Afganistanie, Iraku, Kosowie i w walce Państwem Islamskim (IS) - czytamy w ustawie, którą wkrótce podpisze Donald Trump.

Kongres USA wpiera także współpracę obronną z Polską oraz pozytywnie zapatruje się na współpracę wojskową, wzmocnienie infrastruktury i inwestycje w naszym kraju.

dut681l

Sankcje w związku z Nord Stream 2

Budżet obronny USA przewiduje również sankcje wobec firm biorących udział w budowie gazociągu Nord Stream 2 łączącego Niemcy i Rosję przez Morze Bałtyckie. Według niemieckiego dziennika "Bild" ewentualne sankcje nałożone przez Stany Zjednoczone na firmy układające rury po dnie Bałtyku, spowodowałyby opóźnienie realizacji Nord Stream 2 o przynajmniej 5 lat. Na bezpieczeństwo Ukrainy kongres przeznaczył 300 milionów dolarów.

Zobacz także: Rosja oskarżona przez USA o "nieobliczalne manewry"

dut681l

Podziel się opinią

Share

dut681l

dut681l
Więcej tematów