Ukraina. 14 tysięcy zabitych w wyniku konfliktu z Rosją

Ukraina. 14 tysięcy zabitych w wyniku konfliktu z Rosją

Ukraina. 14 tysięcy zabitych w wyniku konfliktu z Rosją
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com
17.12.2019 13:28

W wyniku konfliktu zbrojnego, który Federacja Rosyjska rozpoczęła przeciwko Ukrainie 20 lutego 2014 roku zginęło 14 tysięcy osób. Zbrodnie noszą szeroki i systematyczny charakter - oświadcza ukraińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

- Od 2014 roku Ukraina kwalifikuje działania Rosji w Donbasie i na Krymie jako akt agresji - oświadczył resort spraw zagranicznych Ukrainy w poniedziałek, 16 grudnia, w 45. rocznicę przyjęcia rezolucji Zgromadzenia Ogólnego ONZ, zawierającej definicję agresji.

Z oświadczenia ukraińskiego MSZ dowiadujemy się, że od rozpoczęcia konfliktu zbrojnego na Ukrainie, 20 lutego 2014 roku, ucierpiało łącznie 40 tysięcy ludzi, z czego śmierć poniosło ponad 14 tysięcy. Ponadto poinformowano, że 1,5 miliona osób jest wewnętrznymi przesiedleńcami.

- Zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości na tymczasowo okupowanych terytoriach Autonomicznej Republiki Krymu i w częściach obwodów donieckiego oraz ługańskiego noszą szeroki i systematyczny charakter. Są one następstwem międzynarodowego konfliktu zbrojnego, który Rosja rozpoczęła przeciwko Ukrainie 20 lutego 2014 roku" - czytamy w dokumencie.

Konflikt zbrojny w Donbasie oraz dokonana przez Federację Rosyjską aneksja Krymu to następstwa rewolucji, która miała miejsce na Ukrainie w 2014 roku. Doprowadziła ona do obalenia z urzędu prezydenta Wiktora Janukowycza. Następnie, nowo wybrane władze Ukrainy ogłosiły chęć przystąpienia do UE oraz NATO.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (13)