Ukraina. 14 tysięcy zabitych w wyniku konfliktu z Rosją

Ukraina. 14 tysięcy zabitych w wyniku konfliktu z Rosją17.12.2019 13:28
Ukraina. 14 tysięcy zabitych w wyniku konfliktu z Rosją
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com

W wyniku konfliktu zbrojnego, który Federacja Rosyjska rozpoczęła przeciwko Ukrainie 20 lutego 2014 roku zginęło 14 tysięcy osób. Zbrodnie noszą szeroki i systematyczny charakter - oświadcza ukraińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

- Od 2014 roku Ukraina kwalifikuje działania Rosji w Donbasie i na Krymie jako akt agresji - oświadczył resort spraw zagranicznych Ukrainy w poniedziałek, 16 grudnia, w 45. rocznicę przyjęcia rezolucji Zgromadzenia Ogólnego ONZ, zawierającej definicję agresji.

Z oświadczenia ukraińskiego MSZ dowiadujemy się, że od rozpoczęcia konfliktu zbrojnego na Ukrainie, 20 lutego 2014 roku, ucierpiało łącznie 40 tysięcy ludzi, z czego śmierć poniosło ponad 14 tysięcy. Ponadto poinformowano, że 1,5 miliona osób jest wewnętrznymi przesiedleńcami.

- Zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości na tymczasowo okupowanych terytoriach Autonomicznej Republiki Krymu i w częściach obwodów donieckiego oraz ługańskiego noszą szeroki i systematyczny charakter. Są one następstwem międzynarodowego konfliktu zbrojnego, który Rosja rozpoczęła przeciwko Ukrainie 20 lutego 2014 roku" - czytamy w dokumencie.

Konflikt zbrojny w Donbasie oraz dokonana przez Federację Rosyjską aneksja Krymu to następstwa rewolucji, która miała miejsce na Ukrainie w 2014 roku. Doprowadziła ona do obalenia z urzędu prezydenta Wiktora Janukowycza. Następnie, nowo wybrane władze Ukrainy ogłosiły chęć przystąpienia do UE oraz NATO.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)