USA: Kolejny okręt z problemami. USS Tripoli opóźniony

USA: Kolejny okręt z problemami. USS Tripoli opóźniony
Źródło zdjęć: © US Navy
Arkadiusz Stando

07.08.2019 08:58, aktual.: 07.08.2019 11:13

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Liczne usterki techniczne amerykańskiego okrętu desantowego USS Tripoli zmusiły dostawcę (Huntington Ingalls Industries) do opóźnienia dostawy. Teoretycznie okręt jest gotowy, jednakże jego wytrzymałość pozostawia wiele do życzenia.

USS Tripoli (LHA-7) to budowany od 2014 roku okręt desantowy. Właściwie niewiele różni go od lotniskowca. Jest po prostu trochę mniejszy, ale wciąż na jego pokładzie mieszczą się samoloty F-35 Lightning II, czy sporych rozmiarów śmigłowce takie jak CV-22B Osprey.

Problemy USS Tripoli

Początkowo okręt miał zostać włączony do służby w drugiej połowie 2019 roku. Wedle ostatnich doniesień, USS Tripoli pojawi się zapewne rok później. O powodach odwlekającego się wejścia do służby okrętu mówił sam prezes stoczni Huntington Ingalls Industries, budującej LHA-7.

"Systemy działają dzisiaj. Pada tylko pytanie, czy będą one działać przez całe życie statku" - powiedział Mike Petters, właściciel HII, podczas konferencji prasowej. "Pracujemy nad kilkoma problemami wspólnie z US Navy i ustalamy, które usterki muszą zostać usunięte przed oddaniem okrętu" - dodaje Petters.

To już kolejne problemy US Navy w ciągu zaledwie kilku dni. O usterkach w USS Tripoli poinformowano chwilę po tym, jak po raz kolejny przesunięto datę oddania do służby najdroższego okrętu w historii - lotniskowca USS Gerald R. Ford.

USS Tripolis to nowatorski projekt

Okręt desantowy USS Tripoli jest pierwszym statkiem typu America. To nowatorski projekt bazujący na doświadczeniach z projektów okrętów desantowych typu Wasp oraz ostatnich lotniskowców.

USS Tripoli będzie pierwszym w historii USA okrętem zdolnym do transportu myśliwców F-35 Lightning II, a nie będącym lotniskowcem. Z tego względu Pentagon naciska na jak najszybsze zakończenie budowy. Jednakże to wiąże się z powstawaniem problemów takich jak ten - niepotrzebnego niedopracowania technicznego.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (151)
Zobacz także