USA: Kolejny okręt z problemami. USS Tripoli opóźniony

USA: Kolejny okręt z problemami. USS Tripoli opóźniony

USA: Kolejny okręt z problemami. USS Tripoli opóźniony
Źródło zdjęć: © US Navy
Arkadiusz Stando
07.08.2019 08:58, aktualizacja: 07.08.2019 11:13

Liczne usterki techniczne amerykańskiego okrętu desantowego USS Tripoli zmusiły dostawcę (Huntington Ingalls Industries) do opóźnienia dostawy. Teoretycznie okręt jest gotowy, jednakże jego wytrzymałość pozostawia wiele do życzenia.

USS Tripoli (LHA-7) to budowany od 2014 roku okręt desantowy. Właściwie niewiele różni go od lotniskowca. Jest po prostu trochę mniejszy, ale wciąż na jego pokładzie mieszczą się samoloty F-35 Lightning II, czy sporych rozmiarów śmigłowce takie jak CV-22B Osprey.

Problemy USS Tripoli

Początkowo okręt miał zostać włączony do służby w drugiej połowie 2019 roku. Wedle ostatnich doniesień, USS Tripoli pojawi się zapewne rok później. O powodach odwlekającego się wejścia do służby okrętu mówił sam prezes stoczni Huntington Ingalls Industries, budującej LHA-7.

"Systemy działają dzisiaj. Pada tylko pytanie, czy będą one działać przez całe życie statku" - powiedział Mike Petters, właściciel HII, podczas konferencji prasowej. "Pracujemy nad kilkoma problemami wspólnie z US Navy i ustalamy, które usterki muszą zostać usunięte przed oddaniem okrętu" - dodaje Petters.

To już kolejne problemy US Navy w ciągu zaledwie kilku dni. O usterkach w USS Tripoli poinformowano chwilę po tym, jak po raz kolejny przesunięto datę oddania do służby najdroższego okrętu w historii - lotniskowca USS Gerald R. Ford.

USS Tripolis to nowatorski projekt

Okręt desantowy USS Tripoli jest pierwszym statkiem typu America. To nowatorski projekt bazujący na doświadczeniach z projektów okrętów desantowych typu Wasp oraz ostatnich lotniskowców.

USS Tripoli będzie pierwszym w historii USA okrętem zdolnym do transportu myśliwców F-35 Lightning II, a nie będącym lotniskowcem. Z tego względu Pentagon naciska na jak najszybsze zakończenie budowy. Jednakże to wiąże się z powstawaniem problemów takich jak ten - niepotrzebnego niedopracowania technicznego.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (151)