Trwa ładowanie...
d412t0d

Lotniskowiec za 13 miliardów dolarów nie działa. USS Gerald R. Ford miał być cudem inżynierii

Amerykanie już po raz kolejny mają problem z lotniskowcem USS Gerald R. Ford. Następca USS Enterprise tym razem boryka się z awarią 9 z 11 wind amunicyjnych. Do dwuletniego już opóźnienia dochodzi kolejne kilka miesięcy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
USS Gerald R. Ford (CNV 78) to najdroższy okręt świata
USS Gerald R. Ford (CNV 78) to najdroższy okręt świata (US Navy)
d412t0d

Lotniskowiec USS Gerald R. Ford pochłonął już 13 miliardów dolarów, w tym o 2 miliardy więcej, niż planowało US Navy. Jak na razie nie znamy potencjalnego terminu zakończenia budowy. A to z powodu kolejnych awarii. Rozwścieczyło to jednego z polityków - Jamesa Inhofe, członka jednej z komisji nadzorującej wydatki na militaria.

Kolejne problemy z USS Gerald R. Ford

Chociaż okręt został odebrany ze stoczni w 2017 roku, to nadal nie jest gotowy do służby. Już dwa razy w USS Gerald R. Ford popsuły się części mechaniczne układu napędu atomowego. Wówczas problemem były niewłaściwie wyprodukowane przekładnie. Potem nie działało jeszcze wiele innych systemów, chociażby wyhamowanie samolotów.

d412t0d

Teraz nie działają windy amunicyjne. Na pokładzie USS General R. Ford zainstalowano innowacyjne rozwiązanie tej kwestii. Opierają się na ruchomych polach elektromagnetycznych, co według inżynierów miało przyśpieszyć transport amunicji nawet o 30 proc. Jak na razie tylko miało, bo 9 z 11 wind nie działa.

Zobacz też: USS Boxer strącił irańskiego drona. Amerykanie użyli niepozornej broni

USS General R. Ford - najdroższy okręt świata

Liczne awarie i usterki spowodowały znaczny wzrost kosztów budowy lotniskowca. W marcu 2018 roku naprawy napędu atomowego spowodowały wzrost wydanych pieniędzy do 13 miliardów dolarów. Tym samym okręt w dosyć niechlubny sposób stał się najdroższym statkiem wojskowym świata.

Niedawno amerykanie borykali się także z problemami na innym bardzo drogim okręcie. Jeden z futurystycznych USS Zumwalt kosztował już 8 miliardów dolarów, a pojawiły się nowe kosztowne usterki. To spory wydatek jak na okręt klasy niszczyciel, znacznie mniejszy od lotniskowca.

Źródło: Gazeta.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d412t0d

Podziel się opinią

Share
d412t0d
d412t0d
Więcej tematów