Trwa ładowanie...
d456n5y

USA i Rosja osiągnęły porozumienie. Wkrótce rozmowy o kontroli zbrojeń nuklearnych

USA i Rosja doszły do porozumienia w sprawie rozmów o kontroli strategicznych zbrojeń nuklearnych - przekazał na Twitterze Marshall Billingslea. Przedstawiciel Donalda Trumpa poinformował także, że do negocjacji zostały zaproszone również Chiny.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
USA i Rosja wkrótce rozpoczną rozmowy o kontroli zbrojeń nuklearnych
USA i Rosja wkrótce rozpoczną rozmowy o kontroli zbrojeń nuklearnych (YouTube)
d456n5y

- Dzisiaj uzgodniliśmy z rosyjskim wiceministrem spraw zagranicznych Rjabkowem czas i miejsce negocjacji na temat broni nuklearnej w czerwcu. Chiny są również zaproszone. Czy Chiny pojawią się i będą negocjować w dobrej wierze ? - napisał na Twitterze przedstawiciel prezydenta Stanów Zjednoczonych ds. kontroli zbrojeń Marshall Billingslea.

Amerykańska agencja prasowa "Associated Press" powołując się na anonimowe źródło w administracji USA informuje, że do rozmów ma dojść 22 czerwca.

d456n5y

Nowy Układ o Redukcji Zbrojeń Strategicznych (START) został podpisany 8 kwietnia 2010 roku, a wszedł w życie 5 lutego 2011 roku po ratyfikacji przez strony umowy. Jest to obecnie jedyny obowiązujący traktat zbrojeniowy pomiędzy Rosją a Stanami Zjednoczonymi. Umowa wygasa w lutym 2021 roku.

Rosja złożyła propozycję przedłużenia traktatu, jednak prezydent USA Donald Trump chce, aby był to układ trójstronny z udziałem Chin. Władze ChRL nie wykazują jednak zainteresowania negocjacjami. Tamtejszy minister spraw zagranicznych Geng Shuang, już w styczniu informował, że Pekin nie planuje brać udziału w rozmowach.

d456n5y

Układ START

Układ START dotyczy ograniczenia amerykańskich i rosyjskich głowic bojowych i środków ich przenoszenia. Jego wygaśnięcie oznaczałoby, że oba kraje po raz pierwszy od 50 lat mogłyby bez żadnej kontroli rozbudowywać swój arsenał nuklearny.

Przypomnijmy, że Władimir Putin zatwierdził niedawno zmiany podstaw rosyjskiej polityki odstraszania nuklearnego. Z dokumentów wynika, że powstrzymywanie potencjalnych nieprzyjaciół przed agresją wobec Rosji lub jej sojuszników, należy do najważniejszych priorytetów państwa. Nowe zasady nie wykluczają użycia broni nuklearnej przez Rosję m.in. w odpowiedzi na atak konwencjonalny.

Zobacz także: Morawiecki zaprasza amerykańskich żołnierzy z Niemiec do Polski. To wcale nie poprawi naszego bezpieczeństwa

d456n5y

Podziel się opinią

Share
d456n5y
d456n5y
Więcej tematów