USA: Departament obrony twierdzi, że do 2050 roku armię będą tworzyć żołnierze-cyborgi

USA: Departament obrony twierdzi, że do 2050 roku armię będą tworzyć żołnierze-cyborgi

USA: Departament obrony twierdzi, że do 2050 roku armię będą tworzyć żołnierze-cyborgi
Źródło zdjęć: © East News | Mikhail Voskresenskiy/SPUTNIK Russia/East News
Karolina Modzelewska
27.11.2019 14:26, aktualizacja: 27.11.2019 14:43

Stany Zjednoczone zapowiadają, że w ciągu najbliższych 30 lat szeregi ich wojska zasilą super żołnierze. Rozwój technologii i robotyki pozwoli na poprawę widzenia, słuchu, lepszą kontrolę mięśni, a nawet telepatię u wojskowych. Amerykański sen?

Departament Obrony USA przeprowadził szczegółowe badania dotyczące możliwości wykorzystania technologii i robotyki w armii. Opublikował je w raporcie "Cyborg Soldier 2050: Human/Machine Fusion and the Implikations for the Future of DOD".

Dokument przedstawia amerykańską wizję wojskowej przyszłości i jest niezwykle optymistyczny. Jego twórcy skupiają się na czterech podstawowych obszarach, gdzie technologia może pomóc w stworzeniu "żołnierzy przyszłości".

Lepszy wzrok, słuch i kontrola mięśni

Pierwszy obszar nawiązuje do możliwości polepszenia zdolności widzenia oraz świadomości sytuacyjnej. W tej chwili żołnierze polegają wyłącznie na swoich oczach w ciągu dnia, a w nocy wspomagają się goglami noktowizyjnymi. Po ich założeniu potrzeba chwilę czasu, aby uzyskać odpowiednią ostrość obrazu. Okulary są ciężkie i łatwo mogą ulec zniszczeniu.

Z raportu wynika, że rozwiązaniem dotychczasowych problemów będą soczewki kontaktowe. Dzięki nim żołnierz ma nie tylko lepiej widzieć w nocy, ale też wyświetlać krytyczne dane i powiększać wybrane obiekty.

Wizja Departamentu Obrony USA obejmuje również większą kontrolę mięśni. Optogenetyczne body pozwoli na uniknięcie zmęczenia mięśni i przyśpieszy ich regenerację. Żołnierze będą potrzebowali mniej czasu na odpoczynek, a ich wszystkie działania będą bardziej wydajne.

Zaawansowane technologie to szansa na poprawę zdolności słuchowych w celu lepszej komunikacji i obrony. Prawidłowe działanie narządu słuchu ma kluczowe znaczenie na polu walki. Chodzi tutaj nie tylko o wyłapywanie wszelkich dźwięków, ale i ochronę w przypadku pobliskiego wybuchu bomby czy miny.

Departamentu Obrony USA planuje, że w 2050 roku każdy żołnierz zostanie wyposażony w specjalistyczny zestaw słuchawkowy, który spełni wszystkie ze wspomnianych funkcji.

Telepatia u cyborgów

Zmiany nie ominą mózgów żołnierzy. Wojsku USA chce skorzystać z neuroplastyczności, aby walczący mogli posługiwać się telepatią do wymiany informacji. To bez wątpienia mogłoby zrewolucjonizować dotychczasowe sposoby prowadzenia walki.

Połączenie wymienionych technologii pozwoliłoby stworzyć żołnierzy cyborgów o ponadprzeciętnych umiejętnościach. Wymaga to jednak znacznych nakładów czasu i pieniędzy. Dlatego też Departamentu Obrony USA zapowiada, że będzie to możliwe najwcześniej w 2050 roku.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)