Polski żołnierz przyszłości Tytan znów opóźniony. Najwcześniej w 2021
Tytan, czyli program opracowania nowoczesnego wyposażenia i uzbrojenia dla polskich żołnierzy znów został odsunięty w czasie. Najwcześniejszy termin zakończenia projektu to teraz pierwszy kwartał 2021 roku.
24.11.2019 12:47
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Zaawansowany Indywidualny System Walki Tytan (ZISW Tytan)
to projekt, który ma dostarczyć polskim żołnierzom najnowocześniejsze narzędzia potrzebne na polu walki. I nie chodzi tutaj o futurystycznie wyglądające egzoszkielety rodem s filmów science-fiction, a o nowe uzbrojenie (karabinek, pistolet), środki ochronne (hełm, mundur), środki łączności (komputer osobisty), itp.
Tytan, polski żołnierz przyszłości
Umowa na rozpoczęcie prac badawczo rozwojowych została podpisana w czerwcu 2014 roku. Wstępny harmonogram zakładał, że pierwsze Tytany trafią żołnierzy w 2018 roku. Podpisano umowę na dostarczenie 14 tysięcy kompletów zestawu. Ze względu na przeciągające się prace badawczo rozwojowe i zmianę kryteriów termin dostaw Tytanów zaczął się oddalać. Zmiana kryteriów wynikała m.in. z szybkiego rozwoju technologii łączności. MON chciał zapobiec sytuacji, w której żołnierze dostaną "nowy" ale zacofany technologicznie sprzęt. Termin dostaw pierwszych zestawów Tytan został przesunięty na "nie wcześniej niż 2021".
Portal Defence24.pl spekulował, że Tytan może pojawić się w Wojsku Polskim w marcu 2020. Inspektorat Uzbrojenia MON podał wtedy portalowi informacje, że "zakończenie pracy rozwojowej ZISW Tytan przewidywane jest na koniec marca 2020 r". Teraz okazuje się, że debiut Tytana w wojsku został odsunięty o kolejny rok.
Tytan w pierwszym kwartale 2021
"W związku z bardzo szerokim zakresem badań każdego z elementów, jak i kompletnego systemu TYTAN, termin zakończenia pracy rozwojowej został przesunięty na pierwszy kwartał 2021 roku." - poinformował WP Tech mjr Krzysztof Płatek, rzecznik prasowy Inspektoratu Uzbrojenia.
ZISW Tytan będzie składał się z kilkunastu elementów rozwijanych niezależnie przez firmy należące do konsorcjum pracującego nad projektem. Obecnie poszczególne elementy znajdują się w różnych etapach rozwoju: badania wstępne - testy prowadzone przez producenta sprzętu, badania kwalifikacyjne - testy państwowe. Po pozytywnym zakończeniu badań kwalifikacyjnych kończy się faza rozwojowa sprzętu i może on być "wcielony" do wojska.
Status prac nad elementami ZISW Tytan przedstawia się następująco (stan na listopad 2019):
- hełm – zakończone badania wstępne,
- mundur – trwają badania wstępne,
- radiostacja osobista – badania wstępne zakończone, trwają badania kwalifikacyjne,
- uzbrojenie (karabinek MSBS Grot 5,56 mm i pistolet Ragun 9 mm) – zakończone badania kwalifikacyjne,
- bateria BC4I – zakończone badania kwalifikacyjne,
- naboje przeciwpancerne z rdzeniem wolframowym 5,56x45 mm –zakończone badania kwalifikacyjne,
- wyświetlacz nahełmowy – zakończone badania wstępne, trwają badania kwalifikacyjne,
- wskaźnik laserowy – zakończone badania wstępne, trwają badania kwalifikacyjne,
- celownik termowizyjny strzelecki – zakończone badania wstępne, trwają badania kwalifikacyjne,
- monokular uniwersalny – zakończone badania wstępne, trwają badania kwalifikacyjne,
- latarka osobista – zakończone badania wstępne, trwają badania kwalifikacyjne,
- celownik kolimatorowy – zakończone badania wstępne, trwają badania kwalifikacyjne,
- integrator wraz nawigacją inercyjną (stanowią jeden wyrób) – zakończone badania wstępne, trwają badania kwalifikacyjne,
- kamuflaż – zakończone badania wstępne.
ZISW Tytan jest rozwijany przez konsorcjum firm: PCO S.A. Polski Holding Obronny, Bumar Elektronika, Fabryka Broni Łucznik, Przedsiębiorstwo Sprzętu Ochronnego Maskpol, WB Electronics, Wojskowa Akademia Techniczna, MESKO, Zakłady Metalowe DEZAMET, Wojskowy Instytut Medycyny Lotniczej, Wojskowy Instytut Higieny i Epidemiologii, RADMOR, Zakłady Mechaniczne Tarnów.