Trwa ładowanie...
d3sek3m

USA. Aż 54,4 st. Celsjusza w Dolinie Śmierci. Naukowcy mówią o rekordzie

W Dolinie Śmierci w USA odnotowano temperaturę 54,4 st. C - poinformowała amerykańska państwowa służba meteorologiczna National Weather Service (NWS). Jeśli te doniesienia zostaną oficjalnie potwierdzone, będzie to najwyższy wynik od ponad stu lat.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
USA. Rekordowa temperatura w Dolinie Śmierci. Może być najwyższa od ponad 100 lat
USA. Rekordowa temperatura w Dolinie Śmierci. Może być najwyższa od ponad 100 lat
d3sek3m

W niedzielę 16 sierpnia, o godzinie 15:41 czasu lokalnego (poniedziałek 00:41 czasu polskiego) odnotowano najwyższą temperaturę na świecie od ponad stu lat. Pomiar miał miejsce na pustyni Mojave w Kalifornii, nazywanej Doliną Śmierci. Termometry wskazały tam 130 st. F, czyli 54,4 st. Celsjusza - poinformowała w poniedziałek amerykańska państwowa służba meteorologiczna National Weather Service (NWS).

Jak podkreślają specjaliści z NWS, informacja czeka na oficjalne potwierdzenie. Służby wyjaśniają, że jest to wydarzenie ekstremalne i wymaga formalnej weryfikacji. Jeśli doniesienia okażą się prawdziwe, zostanie pobity rekord świata w najwyższej temperaturze, jaką kiedykolwiek udało się zanotować w sierpniu. Ponadto będzie to najwyższy wynik od 10 lipca 1913 roku. Wtedy to, w tym samym miejscu zanotowano temperaturę 56,7 st. C.

Naukowcy wskazują jednak, że rekord sprzed ponad 100 lat budzi wiele wątpliwości. Zdaniem eksperta od ekstremalnych zjawisk pogodowych Christophera Burta, taki wynik jest "niemożliwy z meteorologicznego punktu widzenia". Jak informuje główny sprawozdawca ds. ekstremalnych zjawisk pogodowych i klimatycznych w Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO) Randall Cerveny, tym razem wszystko wskazuje na to, że temperatura w Dolinie Śmierci została zbadana prawidłowo.

d3sek3m

Globalne ocieplenie kontra alkohol. Ulubione trunki zagrożone

- Zaleciłem, aby WMO zaakceptowała wstępnie wyniki obserwacji. W najbliższych tygodniach przeprowadzimy szczegółowe badania - powiedział Cerveny cytowany przez "The Washington Post". Jak informuje amerykańska gazeta, wzrosty temperatur notuje się w lipcu, gdyż to właśnie ten miesiąc jest najgorętszym okresem na półkuli północnej.

Czytaj także: Naukowcy zbadali ryby i owoce morza z targu. Wyniki badań były tragiczne

d3sek3m

W związku z tym, iż pomiar z 1913 roku, podobnie jak notowania z Kibili w Tunezji z 7 lipca 1931 roku (55 st. C) budzą wiele wątpliwości, niewykluczone, że najnowszy odczyt z Doliny Śmierci może okazać się najwyższą temperaturą na Ziemi od kiedy zaczęto prowadzić profesjonalne pomiary.

Większość ekspertów jest zdania, że najbardziej rzetelnymi pomiarami rekordowych temperatur na świecie okazały się te przeprowadzone w Dolinie Śmierci (2013 r.), w Kuwejcie (2016 r.) oraz w Pakistanie (2017 r.). Termometry w każdym z tych miejsc pokazały wówczas 53,8 st. C (129 st. F).

Zobacz także: Naukowiec Konrad Steffen zginął podczas wyprawy badawczej. "To przez globalne ocieplenie"

d3sek3m

Podziel się opinią

Share
d3sek3m
d3sek3m
Więcej tematów