Trwa ładowanie...
d2rrimr

US Navy zamawia nowe okręty podwodne. Będą wyposażone w broń jądrową

Marynarka Wojenna Stanów Zjednoczonych ogłosiła w czwartek podpisanie kontraktu na 9,47 miliarda dolarów z konstruktorem General Dynamics Electric Boat. Amerykanie kupują okręt podwodny zdolny do przenoszenia pocisków balistycznych.
Share
US Navy zamawia nowe okręty podwodne. Będą wyposażone w broń jądrową
Źródło: US Navy
d2rrimr

US Navy informuje o zakupie pierwszego okrętu klasy Columbia oraz o wpłacie zaliczki na kolejną łódź, która będzie nosić nazwę USS Wisconsin. O projekcie mówiono od lat, jako o najwyższym priorytecie dla marynarki wojennej USA. Łącznie 12 okrętów klasy Columbia ma zastąpić odchodzące na emeryturę okręty podwodne klasy Ohio.

Szacuje się, że swój pierwszy rejs patrolowy, Columbia odbędzie w 2031 roku. To z kolei gryzie się z planami wycofania obecnych okrętów, czyli Ohio. Ostatni z nich został ukończony w 1997 roku. Nie jest to może najstarszy sprzęt, ale dla US Navy wystarczająco przestarzały, aby trzeba było go wycofać. Obecnie w służbie znajduje się 18 z 24 pierwotnie planowanych jednostek. Sześć z nich zostało anulowanych.

USS Columbia - pierwszy następca okrętów podwodnych klasy Ohio

Spośród nich, 14 okrętów jest obecnie uzbrojonych w pociski balistyczne z głowicami nuklearnymi. US Navy planuje wysłać okręty typu Ohio na emeryturę najwcześniej w 2027, a najpóźniej w 2029 roku. Okręty typu Columbia mają z kolei służyć co najmniej 42 lata, z czego każda z jednostek ma odbyć przez ten czas 124 patrole bojowe.

d2rrimr

Czytaj także: Bombowiec B-21 widziany nad USA? Zdjęcie z tajemniczym obiektem trafiło do sieci

Nowe okręty podwodne mają być wyposażone w 16 wyrzutni pocisków typu Trident II D5LE, czyli o 8 mniej niż początkowo w przypadku klasy Ohio. Mają być wyposażone w cichy napęd elektryczny, co utrudni ich wykrywalność. Wypoarność w zanużeni ma wynosić 21 tysięcy ton, a pod względem rozmiarów znamy na razie długość i szerokość - 171 m i 13 m.

Zobacz też: Bell 360 Invictus – śmigłowiec nowej generacji. Amerykanie rozpoczęli budowę prototypu

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2rrimr

Podziel się opinią

Share
d2rrimr
d2rrimr
Więcej tematów