Upały i burze - jak chronić przed nimi komputer?

Upały i burze - jak chronić przed nimi komputer?

19.07.2010 12:01

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Brak właściwego zabezpieczenia sprzętu komputerowego przed burzami i wysokimi temperaturami, letnie rozluźnienie i przekazanie odpowiedzialności za działania IT niekompetentnym osobom to główne przyczyny, w których polskie firmy mogą upatrywać utraty danych w miesiącach wakacyjnych

Specjaliści odzyskiwania danych wskazują, jak przedsiębiorcy mogą chronić się przed utratą danych ze swoich systemów i przypominają, że w miesiącach czerwiec - wrzesień z powodu ekstremalnej pogody firmowe dane tracone są aż dwa razy częściej niż zwykle.

Obraz

- Każdego roku w miesiącach czerwiec –. wrzesień notujemy co najmniej dwa razy więcej próśb o odzyskanie danych firmowych, spowodowanych niewłaściwym ich zabezpieczeniem. Z naszych doświadczeń wynika, że problem ten dotyczy zarówno średnich, jak i dużych polskich przedsiębiorstw. Tymczasem pamiętając choćby o stosowaniu zasilaczy UPS lub specjalnych listew zasilających nasze maszyny, podczas letnich burz i deszczy przedsiębiorcy mogliby uniknąć bardzo poważnych strat finansowych związanych z utratą kluczowych cyfrowych dokumentów – mówi Paweł Odor, główny specjalista Kroll Ontrack.

W lecie coraz częściej dochodzi do zalania serwerowi firmowych, co bardzo często uniemożliwia prawidłowe funkcjonowanie firmy, a w krytycznych przypadkach oznacza całkowite wstrzymanie jej działalności. W przypadku średnich i dużych polskich firm prowadzi to do wysokich strat finansowych, sięgających nawet kilkuset tysięcy złotych dziennie.

Poważnym problemem w miesiącach czerwiec - wrzesień jest także nagminne przegrzewanie się firmowych komputerów na skutek bardzo wysokich temperatur i spalenie ich elektroniki podczas burz powodujących wyładowania elektryczne. Wiele firm nie dba bowiem o właściwe zabezpieczenie swojego sprzętu i nie stosuje tak prostych środków zapobiegawczych, jak choćby specjalne listwy sieciowe, w przypadku których komputer zabezpieczony jest przed spięciami, do jakich dochodzi w sieci elektrycznej podczas gwałtownych burz.

Wiele błędów związanych z bezpieczeństwem danych popełnianych jest także przez niewykwalifikowanych pracowników, którzy w wakacje zastępują osoby odpowiedzialne za funkcjonowanie działów IT. Jest to wynikiem prowadzenia niewłaściwej polityki bezpieczeństwa informacji, obejmującej najważniejsze działania chroniące dane i kluczowe dokumenty firmowe.

Podstawowe porady dotyczące zabezpieczenia danych w okresie letnim:

  1. Tworzenie kopii zapasowych danych. Urlopy administratorów powodują często zaburzenie procedur backupowych, blędy w ochronie i wykoywaniu kopii danych lub usterki przy odtwarzaniu informacji. Kopie bezpieczeństwa danych to jeden z najważniejszych elementów polityki bezpieczeństwa danych i powinny być standardem w każdej, nawet najmniejszej firmie.
  1. Zabezpieczenie serwerowni. Umiejscowienie firmowych serwerowni w pomieszczeniach, gdzie niemożliwy jest kontakt komputerów z wodą (pojawiającą się np. podczas gwałtownych deszczy bądź podtopień) stanowi jeden z najważniejszych elementów zabezpieczenia danych firmowych.
  1. Odpowiednie chłodzenie serwerowni. Fala gorących upałów udowodniła już w tym roku wielu firmom, że konsekwencje braku odpowiedniego systemu wentylacji lub klimatyzacji mogą być dla nich katastrofalne. Należy więc pamiętać, aby pomieszczenie, w którym znajdują się serwery było odpowiednio klimatyzowane.
  1. Korzystanie z uziemionych listew zasilających. Bezpieczna listwa zasilająca to przedłużacz z wmontowanym bezpiecznikiem. W przypadku przepięcia przepali się zwykle tylko bezpiecznik, odcinając przepływ prądu i chroniąc wpięty do przedłużacza komputer.
  1. Korzystanie z urządzeń UPS. Korzystanie z awaryjnego zasilacza wyposażonego w akumulator, którego zadaniem jest podtrzymanie pracy komputera po odcięciu zasilania daje gwarancję, iż w trakcie burzy nie dojdzie do spalenia naszego urządzenia. Pracownicy firmy korzystający z laptopów podczas burzy powinni korzystać z baterii. Jeśli istnieje konieczność pracy na komputerze podłączonym do gniazdka, najlepszym rozwiązaniem pozostaje korzystanie z listwy zasilającej lub urządzenia UPS, które pomoże zapobiec awarii.
  1. Zabezpieczenie komputera podczas korzystania z sieci w czasie burzy. Zagrożeni utratą danych są również pracownicy firmy, którzy pracują na swoich laptopach w domu i korzystają z infrastruktury internetowych sieci osiedlowych. W takich przypadkach warto odłączyć komputer od kabla sieciowego.
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (20)